Politika

Evren Devrim Zelyut erken seçim tarihini açıkladı, Türkiye’nin ekonomi ve siyasi gündemini değerlendirdi

Yeniçağ Gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, Türkiye ekonomisi ve Türkiye’deki siyaset gündemi ile ilgili değerlendirmelerini köşesine taşıdı. Zelyut, söz konusu yazısında seçimlerin ne zaman olacağını ve döviz kurunun ne zaman sıçrayacağını anlattı. Dikkat çeken yazısında Zelyut “Enflasyonu çözecek kalıcı bir çözüm planı veya havadan gelecek para olmayacaksa kur kopup yine yukarı gidecek. O zaman karşılaştığımız sorunlar belki ancak bir IMF müdahalesi ile çözülecek” ifadelerine yer verdi. Zelyut ayrıca söz konusu öngörüsüne dair bir de tarih paylaştı.

“Yaz Sonu Seçime Hazır Mısınız?”

Yeniçağ Gazetesi Evren Devrim Zelyut, köşesinde “Yaz sonu seçime hazır mısınız?” başlıklı yazısına yer verdi. AKP’nin anketlerde hızla erimesinin nedenlerinin bilindiğini ifade eden Zelyut, bu nedenleri de tek tek sıraladı. Zelyut söz konusu yazısında, AKP’nin neden anketlerde hızla eridiğini şu sebeplere dayandırdı:

  • Dışa bağımlı ekonomi modelinin rezervleri bitirmesi,
  • Yandaşlara dağıtılan, yatırımlardan ziyade faize ve verimsiz desteklere giden bütçenin ancak yüksek faizle alınan borçlarla ve zamlarla döndürülmesi,
  • En nihayetinde bütün bu tablonun salgınla birleşip yarattığı tahribatı engellemek için çılgınca bir görüşe kapılıp faizleri zorla enflasyonun altına çekmenin; kuru, enflasyonu uçurması…

Zelyut: AKP Ekonomisini Ayakta Tutan Sacın 3 Ayağı da Kırıldı

Zelyut söz konusu yazısında “görünen köyün kılavuz istemediğini” ve artık AKP ekonomisini ayakta tutan sacın 3 ayağının da kırıldığını öne sürdü. Bunlardan ilkinin tarım olduğunu ifade eden Zelyut, “Sektörde ekip ihmali üretimi düşürdü ve pahalı hale getirdi. Çiftçiler ekip biçmek yerine, şehirlere ucuz işgücü olunca, ülkede enflasyonu azdıran bir gıda fiyat artışı yaşanıyor” dedi. Zelyut Ocak 2020’de tarımda üretici maliyetlerinin %10 arttığını hatırlattı ve bu oranın Ocak 2022’de %52’ye ulaştığını vurguladı.

Sac ayağının ikinci çökeninin imalat sanayi olduğunu belirten Zelyut, sacın kırılan üçüncü ayağının ise “AKP ekonomi modelinin motoru” olarak nitelendirdiği inşaat sektörü olduğunu dile getirdi. Zelyut paylaştığı veriler sonrasında tahminlerini de dile getirdi.

“AKP Yaz Sonu Şansını Deneyecek”

Evren Devrim Zelyut, söz konusu yazısında “Size şunu söyleyeyim, AKP sonbaharda seçim yaparsa belki hezimete uğramadan seçimi kaybeder. Ancak normal zamanı beklerse, bir şey yapmadan sorunların kendi kendine çözüleceğini düşünürse; ki Erdoğan kendisini 2008 yılındaki krizin bir benzerinde olduğunu zannetmeye devam ederse tarihi bir hezimetle karşılaşır… AKP yolun sonuna geldi. AKP yaz sonu şansını deneyecek” ifadelerine yer verdi.