Editörün SeçtikleriEğitim

Puanı Düşük Olanlar Üniversiteye Girecek Denmişti! YÖK Başkanından YKS Açıklaması Geldi

Son günlerde pek çok tartışmaya konu olan YKS puanı sıfır olan öğrencilerin üniversiteye gireceği haberlerine YÖK Başkanı Erol Özvar’dan yanıt geldi. Özvar iddialara ilişkin “Programa girecek olan öğrenciler ancak puanı ve sıralaması o kontenjana yetiyorsa kazanacaklar” ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, katıldığı canlı yayında YKS’ye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki kontenjan artış hızının yükseköğretim sınavına giren öğrenci sayısının artış hızından daha yüksek seyrettiğini belirten Özvar, yeni sistemde sınavı eleme usulünden çıkarıp puan üstünlüğüne dayalı bir başarı sıralaması sınavı haline getirdiklerini söyledi.

150 Puanın Altında Kalanlar Başvuramayacak

Önceki sistemde 150 puanın altında kalan adayların herhangi bir kontenjana başvuramadığını hatırlatan Özvar, yeni sistemde puanı hesaplanabilen adayların programlara başvurabileceğini kaydetti.

Öğrencilerimiz, Sıralamasına Ve Puanına Göre Üniversiteleri Tercih Edecekler

Özvar, “Öğrencimiz, sınav sonucunu eline alacak bakacak kaç net yapmış, kaç puan almış? Ortaöğretim başarı puanıyla beraber toplam puanı kaç ve üniversite sınavına giren adaylar arasında kaçıncı sırada? Sonra bu öğrencilerimiz yani tercihte bulunma hakkına sahip öğrencilerimiz, sıralamasına ve puanına göre üniversiteleri tercih edecekler. Başvurmak istediği programa geçen sene en son öğrenci kaç puanla girmiş ona bakacak. Kaçıncı sırada girmiş ona bakacak sonra kendi puanı ve sıralamasına göre o tercihlerde bulunacak. Peki, nasıl kazanacak? Sisteme giriş yaptıktan sonra bilgisayar programı, o kontenjana başvuran, diyelim o kontenjan 10 kişi, 100 kişi müracaat etmiş. O 100 kişi içinde puanı ve sıralaması ilk onda olan öğrenci o programı kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

“Ancak Puanı Ve Sıralaması Yetiyorsa Kazanacak”

Sıfıra yakın olanların üniversiteye girecekleri yönündeki iddialar konusunda ise Özvar, “Sınava giren bütün öğrenciler bizim evlatlarımız. Bir sınav dolayısıyla öğrenciler üzerinden işte ‘Kriminaller, şehir bilmem neleri üniversitelere dolacak.’ ifadesini kesinlikle reddediyorum. Öğrencilerimize asla böyle bir şey yakıştırılmasını doğru bulmuyorum. Programa girecek olan öğrenciler ancak puanı ve sıralaması o kontenjana yetiyorsa kazanacaklar” dedi.

“Tıp Fakültesine Girmek İçin Bunlar Değişmiyor”

Özvar, “Bu barajlar puan olarak kalkmakla beraber belirli alanlarda daha önceki senelerde bizim kabul ettiğimiz sıralamalar devam etmektedir. Yani tıp fakültesine, hukuk fakültesine girmek için bunlar değişmiyor” diye konuştu.