Ekonomi

Sosyal güvencesi olmayanlar için her ay 2500 TL ödeme yapılacak! Aranan şartlar neler?

Devlet destekli hiçbir sosyal güvenliği olmayan vatandaşlar için yaşa bağlı olarak bazı destek ödemeleri yapılıyor. Bu destek ödemeleri arasında, 65 yaş aylığı da bulunuyor. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar, 65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşlarından yararlanabiliyor. Söz konusu yaşlılık maaşı; 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz olan vatandaşlara sağlanıyor. 2022 Sayılı Kanun uyarınca Türk vatandaşlarına sunulan bu aylık ödemeleri, maaş için başvuru şartları ve maaş alma şartları ile birlikte birçok vatandaşın araştırdığı konular arasında yer alıyor. İşte detaylar…

Yaşlılık Aylığı İçin Aranan Şartlar

Halk arasında “65 yaş aylığı” olarak da bilinen yaşlılık maaşı, 2022 Sayılı “65 Yaşını Doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” uyarınca, bu kriterlere uyan vatandaşlara sunuluyor. 65 yaş maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların 65 yaşını doldurmuş olmaları, herhangi bir sosyal güvencelerinin bulunmaması ve gerekli kurumlardan alınmış geçerli belgelerle muhtaç olduğunu göstermesi gerekiyor. Kriterlere uyan vatandaşlar, ikamet ettikleri ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunarak, 65 yaş aylığı almaya hak kazanabiliyor.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş aylığına başvurmak isteyen vatandaşlar, tüm başvuru işlemlerini en geç 1 ay içerisinde tamamlayabiliyor. Başvuru tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde tamamlanabilen bu işlemler sonrası, işlemlerin tamamlanması ve başvurunun onaylanmasını takip eden ilk ayda maaş ödemelerini alabiliyor. Ancak bu noktada vatandaşların, başvuru sırasında kesinlikle doğru bilgileri vermesi gerekiyor. Zira başvuru sırasında sahte bilgi ve belge, usulsüzlük, yanlış gelir beyanı gibi durumların ortaya çıkması durumunda, hem yaşlılık aylığı derhal kesiliyor hem de bunu yapan vatandaşlara yasal prosedürler uygulanıyor.

Yaşlılık Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Evrakta sahtecilik, yanlış beyan, usulsüzlük gibi durumlardan dolayı yaşlılık maaşı kesilebilir. Öte yandan bazı farklı durumlarda da makamlar kararıyla yaşlılık maaşı kesilebilir. Eğer kişinin kendisi ve eşinin gelirleri, net asgari ücret tutarının üçte birinden daha az ise ve söz konusu kişi 65 yaşını doldurmuş ise başvuru sonucunda yaşlılık maaşından yararlanabilir. Ancak söz konusu kişiler, bu dönemde sigortalı bir işe girerse, yaşlılık maaşı yine kesilir.