Ekonomi

Uzmanlar 2. el araç almayı düşünenlere selendi: Bu tarihe dikkat!

Pandemi döneminde yükselen enflasyon verileri ile birlikte 0 km araç fiyatlarında da hızlı bir artış yaşandı. 2021 yılı genelinde yükselen 0 km araç fiyatları, 2. el araç piyasasına da yansıdı. Araç sahibi olmak isteyen ve 0 km araçlardaki yüksek fiyatlardan dolayı 2. el piyasasına yönelen birçok vatandaş, buradaki fiyat seviyeleri karşısında endişelenmeye başladı. Türkiye’de birçok vatandaş, 2. el araçlarda fiyatların düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Fiyat düşüşü beklentisi gündeme gelirken, insanların araç kiralama seçeneğine yöneldiği görülüyor. 2. el araç alım-satımının hızlandığı son dönemlerde, sektör temsilcileri tarih vererek vatandaşlara seslendi.

Uzmanlar İkinci El Piyasasına İlişkin Açıklamada Bulundu

Pandemi döneminde dünya genelinde başlayan kapanmalarla birlikte 0 km araç fiyatlarında hızlı bir artış yaşandı. 2020 yılında artışa geçen araç fiyatları, 2021 yılı genelinde de yükseliş eğilimini korudu. Türkiye’de enflasyonun da artış göstermesi ile birlikte 0 km araç almak birçok vatandaş için artık sadece hayal haline geldi. Araç kiralama işlemlerinin de yoğunlaşmaya başladığı son dönemlerde, 2. el araç alım-satımı da hızlanmışken, birçok vatandaş 2. el fiyatlarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağını merak etmeye başladı. Otostat Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan ve Ankara Oto Galericiler Derneği Başkanı Başkan Yardımcısı Hamza Avcı, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve sektör temsilcileri tarih vererek vatandaşları uyardı.

Ziya Alp: İkinci El Satışları Kesinlikle Artacak

Posta’nın haberine göre her yıl olduğu gibi Türkiye’de bahar aylarının gelmesi ile birlikte araç alım-satım piyasasında hareketlilik yaşanması bekleniyor. Vatandaşlar 2. el piyasasında fiyatların düşüp düşmeyeceğini beklerken, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ziya Alp Gülan, mevsimsel olarak özellikle Mart ayı ile birlikte ikinci el satışlarının kesinlikle artacağını ve bunun da sektördeki sirkülasyonlardan kaynaklandığını ifade etti.

“Havalar Isındıkça Otomobil Alım Talebi Arrtıyor”

Öte yandan Hamza Acı ise bahar aylarında beklenen artışın oldukça normal olduğunu belirterek “Her sene bahar aylarında otomobil satışlarında bir hareketlilik oluyor. Bu hareketliliğe bağlı olarak da fiyatlarda yukarı doğru bir tırmanış oluyor. Havalar ısındıkça otomobil alım talebi artıyor, bu yıl da artacak” dedi.