Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Kararname Resmi Gazete’de onaylanmıştı! Ödemeler az önce başladı: e-Devletten başvurana 1.100 TL veriliyor: Paralar hesabınızda

e-Devlet üzerinden yapılan başvurular kapsamında ailelere 1.100 TL ödeme yapılıyor. Bilindiği gibi pandemi döneminde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir karar alınmış ve Kararname Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşmıştı. Bu karar ile nakit sıkıntısı çeken ailelere e-Devletten başvuru yapmaları ve şartlara haiz olmaları doğrultusunda 1000 TL verilmeye başlandı. Ardından bu ödemelere zam geldi ve ailelere ödenen bu paralar 1.100 TL olarak ödenmeye başlandı. Bunun yanı sıra yapılan açıklamada ödemelerin hala devam ettiği belirtilirken e-Devlet üzerinden başvuru yapılacak bu ödemeler hesaplara aktarılacak. Bunun yanı sıra başvuru yapılan ekrandan başvuru sorgulaması da yapılabiliyor.

BAKAN YANIK AÇIKLAMA YAPTI

Koronavirüs salgını nedeniyle zor zamandan geçen vatandaşlara, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.100 TL destek ödemesi yapılıyor. Alınan yeni karara göre ihtiyaç sahibi ailelere 1100 TL sosyal yardım sağlanıyor. Bakan Yanık bu destek ödemesi hakkında bir açıklama yaptı. Bakan Yanık açıklamalarında 2 milyonu aşkın haneye bu ödemeler yapılıyor ve şu ifadelere yer verdi:

“Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz”

HER AİLEDEN TEK BAŞVURU

Pandemi Sosyal Destek Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınırken başvuru süreci e-Devlet üzerinden kontrol edebilecekleri belirtildi ve başvuruların hane bazlı olarak değerlendirileceği ifade edildi. Bundan kaynaklı olarak her aileden bir kişi başvuru yapabilir.

KİMLER YARARLANAMAZ?

Ancak bazı kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecek. Bu kişiler ise şöyle paylaşıldı:

Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler)

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar