Ekonomi

Savaşın etkisi ile petrol fiyatları artmaya devam eder mi? Uzman isim petrol fiyatlarına ilişkin en kritik senaryoyu açıkladı

Rusya’nın Ukrayna’ya resmen savaş ilan etmesi ile birlikte küresel finansal piyasalar da sarsıldı. Savaşın başlaması ile birlikte altın ve petrol fiyatları fırladı, piyasalarda daha riskli olarak değerlendirilen kripto paralar ve hisse senetleri hızla düşüşe geçti. Öte yandan buğday fiyatları da ithalat ve ihracatın sekteye uğrayabileceği endişeleri ile hızla yükseldi. Savaşın etkisi ile petrol fiyatlarında görülen artış, savaşın ikinci gününde Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zamla birlikte yansıdı. Vatandaşlar, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam etmesi durumunda petrol fiyatlarının nereye ulaşacağını merak ediyor. Uzman isim, olası senaryoyu paylaştı…

Savaşın Etkisi Emtia Piyasalarına Sert Yansıdı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatı nedeniyle başta altın ve petrol fiyatları olmak üzere emtia piyasalarında sert dalgalanmalar görülmeye devam ediyor. Savaşla birlikte dünyanın gündeminde Ukrayna yer alırken, Putin’in emri ile başlayan askeri operasyon sonrası spot altın fiyatı 18 ayın, Brent petrol fiyatı 8 yılın, buğday fiyatları da 14 yılın zirvesini gördü. Analistler, savaştan gelebilecek mesajlara odaklanırken, Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, konuya ilişkin olarak Sabah’a değerlendirmelerde bulundu.

“Rusya Emtia Piyasalarında Dünyanın En Büyük Oyuncularından”

Petrol fiyatları, dünyanın “Kara Perşembe” olarak anmaya başladığı savaşın başladığı günle birlikte sert yükseliş yaşadı. Zafer Ergezen de devam eden savaş ortamında, Rusya’ya yönelik gelebilecek yaptırımlar ışığında kritik senaryoyu paylaştı. Savaşın en çok emtia piyasalarını etkilediğini ifade eden uzman isim, bunun en büyük sebebinin, dünyanın en büyük emtia üreticilerinden birinin Rusya olması olduğunu belirtti. Ergezen konuya ilişkin değerlendirmesinde “Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji emtialarında, buğday ve mısır başta olmak üzere tarım emtialarında, alüminyum paladyum ve platin başta olmak üzere endüstriyel metallerde Rusya dünyanın en büyük oyuncularından bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Uzman İsim Petrol Fiyatları İçin Kritik Senaryoyu Paylaştı

Ergezen, Rusya’ya yönelik yaptırımların büyümesi ve savaşın şiddetini arttırması ile birlikte küresel enflasyonun da sertleşebileceğini belirtti. Ergezen açıklamasında “Böyle bir senaryoda zaten kötü olan küresel enflasyon daha kötü etkilenecektir” dedi. Ergezen kendisine gelen “İran petrolünün piyasalara dönmesi durumunda petrol fiyatlarında bir geri çekilme bekliyor musunuz?” sorusuna karşı Rusya-Ukrayna savaşına değinerek “Eğer müzakereler başlarsa, Rusya masaya gelirse petrol fiyatları tarafında bir geri çekilme olur. Burada kritik senaryo bu. Gerilim sıcakken petrolde sert bir düşüş beklemiyorum” ifadelerini kullandı.