Genel

Amerika Vatandaşlık Şartları Nelerdir? Kimler Amerikan Vatandaşı Olabilir? 2022 Güncel ABD Vatandaşlığı

Amerikan vatandaşlık koşulları Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamlarını sürdürmek ve bu ülkenin bir vatandaşı olmak isteyen kişilerin sağlaması sahip olması ve sağlaması gereken niteliklerdir. 2022 yılında Green Card ile başvuruda bulunmak isteyen kişiler için sağlanması gereken Amerikan vatandaşlık şartları şu şekildedir:

 • 5 yıllık sürenin 30 ayını Amerika’da geçirmiş olunması gerekiyor. Bu 5 yıllık süre, Green Card ile 5 yıl boyunca Amerika’da yaşanıldığı için belirlenmiştir. Yani Green Card süresinin 5 yılının 30 ayı, Amerika’da geçirilmelidir.
 • İngilizce dilini yeterli bir seviyede biliyor olmak gerekiyor. Yani dil şartı bulunur.
 • Yaş şartı da bulunur. Kişilerin 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor.

Diğer Amerikan vatandaşlığı olma koşulları ise şu şekildedir:

 • ABD vatandaşı olan birisi ile evlenmek, Amerikan vatandaşı olma yolarındandır. Ancak bu durum içinde bazı şartlar aranır.
 • Orduya katılarak en az 1 yıl boyunca görev almak da bir seçenektir.

Kimler Amerikan Vatandaşı Olabilir?

Amerikan vatandaşı olabilecek kişiler yukarıdaki şartlara uygun olanlardır. Yani Green Card sahibi olmak, Amerikan vatandaşı olan birisi ile evlenmek ya da orduda en az 1 yıl süresince hizmet vermek Amerikan vatandaşı olma yollarındandır. Ayrıca dünyaya yeni gelen çocuğun ebeveynlerinden birinin Amerikan vatandaşlığı bulunuyorsa yeni doğan bu çocuk, Amerikan vatandaşı sayılır. Çocuğun nerede doğduğunun bir önemi yoktur. Sadece doğduğu sırada anne ya da babasının Amerikan vatandaşlığına sahip olması yeterlidir.

Amerikan Vatandaşlığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

2022 yılında Amerikan vatandaşlığı müracaatı farklı şekillerde yapılabilir. Başvuruda bulunacak kişinin Amerika’da oturma izni alması durumunda, alınan bu izin tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde Amerikan vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı olur. Ancak bu durum için yine tüm şartların sağlanması gerekir.

Green Card üzerinde bulunan ülkede yaşamaya başlanılan tarihe ek olarak 5 yıllık bir süre eklenebilir ve başvuru tarihi öğrenilebilir. Amerikan vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan kişiler, bu tarihten itibaren başvuru formunu doldurabilir ve bu form ile yapılacak olan ödemeleri de internet üzerinden gerçekleştirebilir.

Amerikan Vatandaşlık Ücreti Ne Kadar?

2022 yılında Amerikan vatandaşlık ödemesi yıllara göre değişiyor ve zamlarla artıyor. 2022 yılında Amerikan vatandaşlığı için ödenecek olan tutarın 640 dolardan 1,170 Dolara çıkabileceği düşünülüyor. Ayrıca Green Card başvuru ücreti ise 2022 yılında değişmedi. Green Card başvurusu için talep edilen ücret ise 1,140 Dolardır.

Amerikan vatandaşlığında bulunmak isteyen ancak bu tutarları ödemeye maddiyatı yetmeyen ailelerin talepte bulunmaları doğrultusunda ücretten muaf tutulma hakları ve imkânları da bulunuyor.

Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Amerikan Vatandaşlığı Şartları

Naturalization yoluyla Amerikan vatandaşlığı koşulları göçmen statüsündeki kişilerin Amerikan vatandaşlığı başvurusu talebinde bulunma yolunu ve sağlanması gereken şartları ifade eder. Yurttaşlığa kabul yoluyla Amerikan vatandaşlığı için sağlanması gereken koşullar şu şekildedir:

 • Sürekli Oturma Statüsü: Green Card statüsüne uyulması ve 5 yıl boyunca Amerika’da oturulması gerekiyor. Ayrıca Selected Service gibi diğer tüm sorumlulukların da sağlanması lazımdır.
 • Sürekli İkametgâh: Kişi, ikametgâhının başvuru tarihinden önceki 5 yıl süresince ABD içerisinde olduğunu kanıtlayabilmelidir. N-400 formu ile yapılan bu başvuru ile başvuru tarihinden önceki süreçteki durumun kanıtı istenir.
 • Amerika’da Fiziken Bulunma: 5 yıllık sürenin 30 ayını Amerika’da geçirmiş olunması gerekiyor.
 • Yerel İkamet Şartı: Kişinin yapacağı başvuruyu ikamet ettiği bölgede yapması gerekir. İkamet edilen eyalet ile onun bağlı olduğu USCIS bölgesinde yapılacak olan Amerikan vatandaşlığı başvurusu için kişinin o eyalette 3 aydır ikamet ediyor olması şartı bulunuyor.
 • Dil Yeterliliği Şartı: Temel düzeyde İngilizce bilinmesi gerekiyor.
 • Vatandaşlık Bilgisi: Temel düzeyde Amerikan Tarihi ve Devleti bilgisine sahip olunmalıdır.
 • Ahlaki Karakter Düzeyinin Yeterliliği: Sürekli oturma statüsünün yükümlülüklerine uymak ve ABD yasalarına aykırı davranışlarda bulunmamaktır.
 • Amerikan Anayasasındaki İdealler ile Prensiplere Bağlılık
 • Amerika Birleşik Devletleri’ne Bağlılık Yemininde Bulunma

Bu şartları sağlayan kişiler, yurttaşlık yoluyla Amerikan vatandaşlık hakkı kazanabilir.