Ekonomi

Savaş altın fiyatlarına ne kadar daha etki edebilir, yükseliş sürer mi? ABD merkezli dev banka altında neler olacağını açıkladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatına başlaması, küresel ekonomi piyasalarında da şok dalgasının oluşmasına neden oldu. Savaşın başladığı 24 Şubat Perşembe günü altın ve petrol fiyatları hızla yükselişe geçerken, hisse senedi ve kripto para piyasaları hızla düşüşe geçti. Daha sonra savaşın seyri ile piyasalarda dengeler değişirken dalgalanmalar da görüldü. Ancak ilk yükseliş dalgası sonrası düşüşe geçen altın fiyatları, yeni haftada yükseliş eğilimini korudu ve küresel piyasalarda ons altın, yüksek seyirde dengesini buldu. Ons altından destek alan gram altın da yükseliş eğilimine girerken, uzmanlar altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini açıkladı.

Savaşın Etkisiyle Altın Fiyatları Sert Yükseldi

Rusya-Ukrayna savaşının etkisi ile birlikte güvenli limana artan talepler sonrası küresel piyasalarda ons altın yükselişe geçti ve yurtiçinde dolar kurundaki yükselişle birlikte gram altın da 920 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu fiyat seviyesi, gram altının son olarak Aralık 2021’de gördüğü 1.000 TL seviyesine en yakın seviye olarak kaydedildi. Daha sonra tekrar 830 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altın, yeni haftada gelen yükselişlerle bir kez de 870 TL bandının üzerine çıktı. Uzmanlar gelen yükselişlerle birlikte ilerleyen dönemlerde gram altının bir kez daha 1.000 TL seviyesini görebileceğini öne sürdü.

Banka Petrol Fiyatlarına İlişkin Beklentilerini de Paylaştı

Altın fiyatlarına ilişkin beklenti ve tahminler gelmeye devam ederken, ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs da altına ilişkin beklenti raporunu yayınladı. Banka, dünyanın en büyük emtia üreticilerinden biri olan Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların kısa vadede emtia fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olacağını öne sürdü. Banka öte yandan 1 ay vadeli Brent ham petrolü için fiyat tahminini de 95 dolar seviyesinden 115 dolar/varil seviyesine çıkardı. Ayrıca banka, jeopolitik gerilimin tırmanması durumunda fiyatın da hızla yukarı yönlü tepki verebileceğini belirtti.

Goldman Sachs’tan Altın Fiyatına İlişkin Beklentiler

Savaşın başladığı gün ons altın 1,5 yıllık zirvesine ulaşarak 1.976 dolar seviyesini görmüş ve ardından gelen düşüşler ile 1.920 ve 1.950 dolar bandı arasında dalgalı seyre geçmişti. Dev banka altına ilişkin değerlendirmelerinde, küresel piyasalarda ons altının savaşın etkisi ile 2 bin dolar seviyesini aşabileceğini ve fiyatın 2 bin 150 dolar bölgesine ulaşabileceğini belirtti. Bu olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda, gram altının da sert yükselme ihtimali bulunuyor.