Gündem

Milyonlar İlgilendiren Açıklama Geldi! Maske Ve HES Kodu Zorunluluğu Kaldırıldı! İşte Yeni Kararlar

Milyonlarca kişinin merakla beklediği açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Bakan Koca son dakika yaptığı açıklamada açık alanda maske kullanımı ve HES Kodu zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından bir süredir beklenen açıklamayı yaptı. Toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca milyonları ilgilendiren mesajlar verdi. Artık salgının etkisini yitirdiğini söyleyen Koca, bakanlık tarafından alınan yeni kararları açıklandı. Buna göre açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Bugün serbestlikten söz edeceğim. Şimdi her şeyi gözden geçirmenin zamanı geldi. Covid-19’un ciddiyeti fark eden ilk ülke olmuştuk. Koronavirüs Bilim Kurulu’muz hep öneriler geliştirdi, tedavi rehberleri hazırladı.  Şahsım ve sizler adına Bilim Kurulu’nun tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Salgın sürecinde gereken tedbirlere erken başvurduk. En hızlı hareket eden ülkelerden biri olduk.

Bir süredir sizlere covid dediğimiz hastalığın gündemde kalma vasfını kaybetmekte olduğunu söylüyorum. Türkiye’deki durumu, tüm detaylarını bilerek vardığımız bu sonucu tüm ülkelerdeki gelişmelerden dolayı da biliyoruz.

“Mücadele Bundan Sonra Aşıyla Verilecek”

Bildiğiniz gibi ülkemizde de bazı kısıtlamalarda kalkmıştı. Karantina ve izolasyon süreleri, tarama testleri gibi birçok uygulamada daha önce değişikliğe gitti. Bu adımların isabetli olduğunu görüyoruz. Covid-19’la mücadele bundan sonra aşıyla verilecek. İki yıllık ısrarlı planlı mücadelede şimdi sıra salgını toplumsal hayatımızın hakim unsuru olmaktan çıkarmakta. Bir bakıma salgın esaretinden gerçek hayata geçmekte. Bazı serbestliklerle psikolojimizi yenilemekte.

İşte Alınan Kararlar

1.Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz

2.Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe varsa maske takmak artık şart değil.

3.Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluşta HES kodu kontrolü yapılamayacak.

4.Hastalık belirtesi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

5.Okullarda hasta çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulaması sona erecek.

Salgın Etkisini Yitirdi

Salgın etkisini yitirdi, somut gözle görülen gerçek budur. Salgın kelimesine eskisi kadar vurgu yapmaya gerek yoktur. Salgınla toplum olarak, kısıtlamalarla mücadele etme döneminden bireysel olarak korunma dönemine geçmeliyiz. Kişisel korunmada eğer istersek süregelen alışkanlıklarımızı sürdürebiliriz.

Maskeleri Hayatımızdan Çıkarmıyoruz

Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Maskeyi gerektiğinde hemen takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimizle, kronik hastalarla bir aradayken maske günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır.”