Ekonomi

Sadece kimlikle başvuru yeterli! Şartları karşılayan tüm vatandaşlara anında 1.084 TL ödeme yapılıyor

Türkiye’de, maddi olarak ihtiyaç sahibi olanlar ve bu durumu belgeleyen vatandaşlar, devletin sağladığı çeşitli destek ve yardım ödemeleri ile maddi ihtiyaçlarını giderebiliyor. Bu noktada devletin sunduğu destek ve yardım ödemeleri arasında birçok başlık bulunuyor ve bu başlıklar arasında yaşlılık aylığı da yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile geliştirilen bu destek ve yardım ödemesinde 65 yaş üzerinde olan, çalışma gücü ve bakacak kimsesi olmayan yaşlı vatandaşlar için sosyal yardım olarak her ay belli miktarlarda ödeme yapılıyor. Yaşlılık aylığı ya da 65 yaş aylığı olarak bilinen söz konusu yardım ödemeleri, emeklilik hakkı bulunmayan 65 yaş üzeri vatandaşlara yapılıyor. İşte detaylar…

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar?

2022 yılının gelmesi ile birlikte Türkiye’de asgari ücret ve emekli ve memur maaşlarına yansıtılacak olan zam oranları belli oldu. Yapılan zamlar, enflasyon verileri göz önünde bulundurularak yapıldı ve asgari ücretin de belirlenmesi ile birlikte, yardım ve destek ödemeleri de belirlendi. 2022 yılında yaşlılık aylıkları, yeni belirlenmiş olan tutarları ile şartlara uyan vatandaşların hesabına yatırılıyor. Geçtiğimiz yıl bu ödeme 828 TL olarak yapılıyordu ve bu yıl gelen güncelleme sonrasında bu ödeme 1.084 TL’ye yükseltildi.

Yaşlılık Aylığı İçin Gereken Şartlar

Yaşlılık aylığına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların bu ödemeyi alabilmesi için bazı şartları da karşılıyor olması gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan bu ödeme modelinde 65 yaş üzeri vatandaşlara ödenen yaşlılık aylığı için kişinin 65 yaş üzerinde ve emeklilik hakkının bulunmuyor olması gerekiyor. Bu kapsamda SGK ya da herhangi bir kurumdan emekli aylığı almayan vatandaşlar gelir testi yaptırdıktan sonra ihtiyaç sahibi olduklarını belge ile göstermeleri durumunda verilen bu yaşlılık aylığından yararlanabiliyor.

Yaşlılık Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların gereken şartları karşılıyorlarsa, bu aylık ödemeleri için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Söz konusu aylık için kişilerin kimlikleri ile birlikte ikamet ettikleri yerdeki İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezilerine gitmesi gerekiyor. Belgelerini tamamlayan, gelir durumunu belgeleyen ve yaş şartına uyan vatandaşlar, kimlikleri ile başvuru yaptıktan sonra onay almaları durumunda bu ödemeleri almaya başlayabiliyor.