Gündem

Tarım Bakanlığı’nda Deprem! Pakdemirli Görevden Alındı! Yerine O isim Getirildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki görevinden affının kabul edildiği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan atama kararında “Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince atanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Vahit Kirişci Kimdir?

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960’da, Kahramanmaraş’ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye’dir. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

16’sı Yabancı Dilde Olmak Üzere, Toplam 55 Eser Yazdı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

Milletvekilliği Yaptı

22.Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönemde Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönemde aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.