Ekonomi

Gündemde doğalgaz destekleri var ama elektrik destek ödemeleri sayesinde faturalara daha az ödemek mümkün! Kimliğiyle PTT şubesine gidenlere veriliyor

Son dönemlerde Türkiye’de vatandaşların yoğun gündemi arasında doğalgaz destek ödemeleri yer alıyor. 2022 yılının gelişi ile birlikte doğalgaz ve elektrik faturalarına yüksek oranlı zamlar da yansımaya başlayınca, özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar faturalarına isyan etti. Gelen tepkilerin ardından elektrik faturalarında yeni tarifelere geçilirken, doğalgaz alanında da destek ödemeleri başladı. Vatandaşlar doğalgaz destek ödemelerine yoğunlaştı ancak öte yandan elektrik destekleri de sunulmaya devam ediyor. Devlet, 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında “Elektrik Tüketim Desteği” sunuyor. Bu destekler ihtiyaç sahiplerini kapsıyor ve şartlara uyum sağlayan vatandaşlara, başvuruda bulunmaları durumunda bu destekler veriliyor. İşte detaylar…

Kimler Elektrik Desteği Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlanabilen vatandaşların bazı şartlara da uyum sağlaması gerekiyor. Buna göre bu desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin başında “Evde Bakım Yardımı” almıyor olsalar da kronik hastalığı nedeni ile cihaza bağımlı olan vatandaşlar yer alıyor. Söz konusu desteklerden ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden düzenli olarak merkezi yardım ve aylık alan vatandaşlar, Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu yardımı alanlar, muhtaç asker aileleri, Şartlı Yardım Programı Kapsamında yer alanlar, Çoklu Doğum Programı, Engelli Aylıkları, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Yakını Aylığı, Yaşlı Aylığı, Silikozis Aylığı gibi aylıkları alan vatandaşlar da yararlanabiliyor.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlanmak isteyen vatandaşların, söz konusu kurumlar aracılığıyla başvuruları sonrası aldıkları yardımların haricinde başka bir başvuruda bulunmasına gerek kalmıyor. Bu kategorilerde yer alan hak sahipleri, kimlikleriyle ve elektrik faturalarıyla PTT şubelerine giderek bu destekleri talep edebiliyor. Düzenli olarak sosyal yardım alan kişilerin hanelerinde, sistem üzerinden aylık kontrolleri sağlanıyor ve elektrik ödemeleri veriliyor.

Elektrik Destek Ödemeleri Ne Kadar?

Hak sahiplerine yapılacak olan elektrik destek ödemeleri, tüketim miktarına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik hanelere 100 kilovatsaat, 4 kişilik hanelere 125 kilovatsaat, 5 ve üzeri kişilik hanelere ise 150 kilovatsaat karşılığında tutarlar, elektrik desteği olarak ödeniyor. Elektrik desteklerinden yararlanmak isteyen vatandaşların, ilgili haneye ait elektrik faturasıyla ve kimlik kartıyla PTT şubelerine gitmesi gerekiyor.