Ekonomi

Zam geleceği iddialarıyla vatandaş ayçiçek yağı almaya koşuyor! BİM, A101 ve ŞOK marketlerde 5 LT Ayçiçek yağı fiyatları ne kadar?

Son dönemlerde gerek sosyal medyada gerek gündemde ayçiçek yağı ile ilgili ortaya çıkan görüntüler ve konuşulanlar, vatandaşları tedirgin ediyor. Zira yükselen enflasyon, artan döviz kurları ve peş peşe gelen zamlar derken bir de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte hemen hemen her alanda olduğu gibi temel gıda ürünlerinde de zamlar kendisini göstermeye başladı. Bununla birlikte ayçiçek yağları da ciddi fiyat artışlarıyla karşılaştı. Vatandaşlar, ayçiçek yağının en uygun fiyata satıldığı marketleri araştırmaya devam ederken, aralarındaki indirim rekabeti ile öne çıkan perakende market zincirlerinde satılan ayçiçek yağlarının fiyatları da belli oldu. Peki BİM, A101 ve ŞOK marketlerde ayçiçek yağı fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

Ayçiçek Yağı Fiyatlarında Artış İddiaları

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılar düzenlemeye başlaması ile birlikte altından petrole, buğdaydan temel gıda ürünlerine kadar hemen hemen her alanda fiyat artışları yaşandı. Bununla birlikte Rusya’nın Azak Denizi üzerindeki yağ dolu gemilerin geçmesine izin vermemesi de Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin harekete geçirdi. Dernek ile bakanlık arasındaki görüşmenin öncesinde, Türkiye’de 5 lt ayçiçek yağının 250 TL’nin üzerine çıkacağı iddiaları gündeme geldi. Bu iddialarla birlikte marketlerde yağ kuyrukları oluştu, vatandaşlar ayçiçek yağı alabilmek için sıraya girdi.

BİM Marketlerde Ayçiçek Yağı Fiyatları

BİM marketlerde Sole marka ayçiçek yağı fiyatları boyutlarına göre değişiklik gösteriyor. 6 Mart tarihi itibariyle BİM’de Sole marka; 5 lt ayçiçek yağı 101,37 TL, 2 lt ayçiçek yağı 42,68 TL ve 1 lt ayçiçek yağı da 22,22 TL fiyatları ile raflarda yer alıyor.

A101 Marketlerde Ayçiçek Yağı Fiyatları

A101 marketlerde 5 lt ayçiçek yağı fiyatları markalarına göre değişiklik gösteriyor. 6 Mart itibariyle A101 marketlerde Abalı 5 lt ayçiçek yağı 116,85 TL, Orkide ayçiçek yağı 116,85 TL, Biryağ 5 lt ayçiçek yağı 116,85 TL, Torku Altın Ekin 5 lt ayçiçek yağı 116,85 TL ve Vera 5 lt ayçiçek yağı 108,90 TL fiyatları ile raflarda yer alıyor.

ŞOK Marketlerde Ayçiçek Yağı

ŞOK marketlerde 5 lt ayçiçek yağı fiyatları da boyutlarına göre değişiklik gösteriyor. 6 Mart tarihi itibariyle ŞOK marketlerde Evin 5 lt ayçiçek yağı 110,90 TL, Evin 2 lt ayçiçek yağı 50,90 TL ve Evin 1 lt ayçiçek yağı 26,90 TL fiyatları ile raflarda alıcılarını bekliyor.