GündemSağlık

Bilim Kurulu’ndan Flaş Açıklama! Deltamicron Daha Öldürücü

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Delta ve Omicron’un birleşiminin yeni bir varyant olup olmadığına ilişkin yaptığı açıklamada “Delta kadar öldürücü, Omicron kadar bulaşıcı bir varyant” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de günlük vaka sayılarının düştüğünü hatırlatarak dünyanın genelinin bu kadar şanslı olmadığını dile getirdi. Asya Pasifik’te yeniden bir tırmanış yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Şener, “Bu Omicron’un Delta ile kombinasyonu gibi bir kavram söz konusu. Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinde özellikle Fransa’dan bu konuyla ilgili bildirimler geldi. Dünyanın genelinde yeni varyantlar, karma varyantlar gündemde iken vatandaşlarımız Türkiye’nin yaşadığı şanslı atmosferi iyi değerlendirmeli” ifadelerini kullandı.

Havlu Atmamak Lazım

Prof. Dr. Şener, açıklamasının devamında “Tamamen havlu atmamak lazım. Çünkü salgınla mücadele hali hazırda gündemde olmasa dahi sahada aktif devam ediyor. Yatan hasta sayılarında azalma var. Yoğun bakımda yatan sayılarında azalma var. Ayaktan başvuru sayılarında kademeli azalma devam ediyor. Ama salgın bizim gibi ülkeler ve dünyanın geneli için ciddi bir tehdit olmaktan çıkmış değildir” dedi.

Delta Kadar Öldürücü, Omicron Kadar Bulaşıcı Bir Varyant

Delta ve Omicron’un birleşiminin yeni bir varyant olup olmadığı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaya devam ettiğini anlatan Prof. Dr. Şener, “Dünya Sağlık Örgütü bu konuyu izleme altına aldı. Çünkü bizim son 1 yıl içinde en çok korktuğumuz şey; Delta kadar öldürücü, Omicron kadar bulaşıcı bir varyanttı. Omicron hafif seyretse de hasta sayısı fazla olduğundan sağlık tesislerinde hasta yüküne neden oluyor. Delta, Delta Plus’ta ise öldürücülük fazla. Korkulan buydu” değerlendirmesinde bulundu.