Editörün SeçtikleriEkonomi

İŞKUR 10 ay boyunca 4.270 TL ödeme yapıyor! Kimlikle başvurabilirsiniz!

İŞKUR belli şartları taşıyan ve 30 gün içinde başvuranlara aylık 4.270 TL ödeme yapıyor. İşsizlik ödemesi ya da işsizlik maaşı olarak adlandırılan ödemeden yararlanmak için belirtilen şartların taşınması gerekiyor. İş sözleşmesinin bitirildiği tarihten itibaren ilk 30 gün içerisinde ödenek başvurusundan yararlanabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMESİ NE KADAR?

İşsizlik maaşı ödemesi, prim miktarlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ödemeler için yapılan açıklamaya göre en düşük ödeme aylık 2.137 TL oldu. Orta düzey için 2.541 TL ödenirken, en yüksek işsizlik maaşı ödemesi 4.272 TL olarak yapılıyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMAK İÇİN TAŞINMASI GEREKEN ŞARTLAR

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

 ŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞUVURLAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR’un resmi web sayfasından elde edilen verilere göre işsizlik ödeneği başvuru kanalları şu şekilde ifade edildi:

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.