Ekonomi

Milyonlarca emekli hiçbir bankaya gitmeden bu yöntemler ile maaşını iki katına kadar çıkarabilir!

Türkiye’de milyonlarca çalışan vatandaş, yeterli prim gün sayısını doldurup belli bir yaşa geldikten sonra emekli olmanın hayalini kuruyor. Emeklilik hakkını elde eden ve bu sayede çalışma hayatının sonrasını maddi açıdan rahat geçirmeyi düşünen birçok vatandaş, bu kez de emekli maaşlarının çoğu zaman yetersiz kalması sorunuyla yüzleşiyor. Bu da birçok emekli vatandaşın, emekli maaşına ek gelir sağlamak için tekrar çalışmasına neden oluyor. Ancak emekli vatandaşların gelirlerini artırabilmelerinin bazı yolları bulunuyor ve bu yollar arasında kişinin dikkat etmesi gereken hususlar yer alıyor. Doğru adımlar atıldığında, emekli vatandaşlar aylıklarına ek gelir sağlayabilir. İşte detaylar…

Ek İşlerde Sigorta Primi

Emekli aylığı ile geçim sıkıntısı yaşayan ve bu sorunla mücadele etmek için ek iç seçeneğini değerlendiren birçok vatandaş, yoğun çalışma hayatından sonra mecburen yeniden çalışma hayatına dönmek durumunda kalıyor. Ancak bu noktada vatandaşların, ek iş için primlerin yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Zira ek işlerin de sigortalı şekilde yapılması gerekiyor ve bu sayede prim esas kazançları da yükseltilebiliyor. Bu da emekli aylığının, prime esas kazanç ile artırılmasını sağlıyor.

Primlerin Yüksekten Yatırılması Yöntemi

Emekli vatandaşların aylık kazançlarının en belirleyici unsurlarından biri de maaş bordrosunun asgari ücretten değil, daha iyi bir seviyeden görünmesidir. Emekli maaş tutarını belirleyen en büyük faktör aylık kazanç olduğu için, maaşlara ek olarak verilen her türlü ikramiye, prim, destek ödemesi, kira yardımı gibi gelirlerin de brüt kazanca eklendiğini kontrol etmek gerekiyor. Bu sayede de emekli maaşlarında artış sağlanabiliyor.

Çalışma Hayatının Son 3,5 Yıllık Süreci

Bu yöntemler arasında çalışma hayatının son 3,5 yılı büyük önem arz ediyor. Emekli maaşı için nerede çalışılıyorsa çalışılsın, son 3,5 yıllık süreçte, yani 1261 günlük süreçte prime esas kazançların yüksek tutulması gerekiyor. Ayrıca bu süreçte SSK’lı olmaya gayret etmek de gerekiyor. Çalışma hayatının son 3,5 yılı bu şekilde değerlendirilebilirse, emekli maaşının da daha yüksekten hesaplanması sağlanabilir.