Ekonomi

Ev Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat! Konutta KDV İndirimi Geliyor

Konut fiyatlarına KDV indirimi düzenlemesinde sona gelinmesiyle birlikte 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan yüzde 18’lik KDV yükünün azaltılacağı ön görülüyor. Düzenlemeyle ikili KDV sisteminin getirilmesi planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı; Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Çalışmada sona yaklaşıldı. Çalışmaya göre 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 18’lik KDV azaltılacak ve yeni modelde ikili KDV sistemi aynı anda uygulanacak. KDV; konutun 150 metrekaresi için yüzde 8, 150 metrekare üzerindeki bölüm için ise yüzde 18 olacak.

Mevcut sistemde 1 milyon lira değerinde 150 metrekarelik konut için 80 bin lira KDV ödenirken,155 metrekarede bu miktar 180 bin liraya yükseliyor.

“Haksız Fiyat Artışları Son Bulacak”

Yeni düzenlemeyle sadece 150 metrekarenin üzerindeki bölüm yüzde 18’den vergilendirilecek. Böylece 1 Milyon lira değerindeki 155 metrekare konutun KDV’si 85 bin 805 liraya düşecek. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, düzenlemeyle ilgili, “Bu yüzde 10 gibi bir iskonto anlamına geliyor. Düşük metrekare gösteriyorlardı veya bir evi ikiye bölüp iki tapu haline getiriyorlardı bu tip uygulamalar şuanda son bulacak” dedi.

“Piyasa Canlanacak, Sıfır Evlere İlgi Artacak”

Düzenlemenin ev fiyatlarını etkilemesi bekleniyor. Aşa, düzenlemeyle piyasaların daha da canlanacağını, sıfır evlere olan ilginin artacağını söyledi.

Tapu Harçlarında Da İndirime Gidilecek

Düzenlemeyle tapu harçlarında da indirime gidilmesi öngörülüyor. Mevcut sistemde tapu harcı evin değerinin binde 20’si oranında…

Konutta yeni KDV modeli çalışması tamamlandığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.