Ekonomi

2022 Çocuk Parası Ne Kadar? Başvurusu, Şartları, Evrakları

2022’de çocuk parası miktarı çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Bu yıl başlarken asgari ücretin artması çocuk yardım parasının da yükselmesine neden oldu. İlk çocuk için 300 TL yardım yapılır. İkinci çocuk için yapılan yardım miktarı 400 TL’dir. Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için belirlenen yardım parası miktarı 600 TL’dir. Çocuk parası bir defaya mahsus verilmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parasının başvurusu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığı ile yapılır. Çocuk doğduktan sonra para yardımı için bu kurumlardan birine giderek başvuru yapılmalıdır.

  • Çocuk doğumu gerçekleştikten sonra Nüfus Müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sisteminde işlem yapın.
  • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini boşluk bırakmadan eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve imza atın. Daha sonra bu dilekçeyi iadeli taahhütlü posta ya da kargo yoluyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gönderin.
  • Eğer yurt dışında yaşıyorsanız bu başvuruyu büyükelçilik ya da konsolosluk aracılığıyla gerçekleştirin. Yurtdışında yaşayıp anlık olarak Türkiye’deyseniz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Parası Yardımının Şartları Nelerdir?

Çocuk parasının yardım şartları ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahiplerine verilir. Hem anne hem de babanın ya bu ülkenin vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması zorunludur. Doğum yardımı belirli bir tarihten sonrası için geçerlidir. 15.05.2015 tarihinden sonra doğanlar bu yardımdan faydalanabilir. Yine de çocuk sırası yardım konusunda göz önünde bulundurulduğu için bu tarihten önceki çocuklar da sıraya dahil edilir.

Çocuk Parası Yardımında Hangi Evraklar Gerekir?

Çocuk parasının yardım evrakları başvuru sırasında eksiksiz bir şekilde istenir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine çocuk parası gönderilecek bu evraklar şu şekildedir.

  • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Doğum Raporu
  • Çocuk yardımı için Personel Daire Başkanlığına iletilen dilekçe

Çocuk Parası Başvurusunun Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Çocuk parasının başvuru sonucu öğrenilmesi hem bizzat hem internet üzerinden mümkündür.

  • İlk yol bir PTT şubesine gitmektir. Burada görevliye durumu anlatırsanız sistemden çocuk parası yardım başvurusunun kabul edilip edilmediğini size söyleyecektir.
  • Başvuru sonucunun cevabını öğrenmenin bir diğer yolu e-Devlet resmî sitesi üzerinden sorgu yapmaktır. Burada T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. Eğer şifreniz yoksa bir PTT şubesinden edinin. Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri sayfasına girin. Bu sayfada bulunan hizmetler içinden başvurunun ilgili olduğu seçeneğe tıklayın. Kabul edilip edilmediği orada yazacaktır.
  • Başvurunun kabul edilip edilmediğini öğrenmenin bir diğer yolu cep telefonu yoluyla aramaktır. 444 1 788 numaralı PTT şubeleri başvurunun sonucu hakkında bilgi vermektedir.

Çocuk Parası Nerede Ödenir?

Çocuk parasının ödenme bölgeleri PTT şubeleridir. Çocuk parası sadece nakit olarak alıcıya doğrudan verilir. Bunun için bir bankada işlem yapmaya gerek yoktur. Başvurunun kabul edilmesi halinde bir sonraki ayın 25. gününe kadar çocuk parası PTT hesabınıza yüklenir. Eğer hesaba sahip değilseniz ya da ulaşımınız yoksa doğrudan PTT  şubelerine gidip gişeden alabilirsiniz.

Çocuk Parası Anneye Mi Verilir?

Çocuk parasının anneye verilmesi normal koşullarda geçerlidir. Eğer hem anne hem baba sağsa, çocuk parasını sadece anne alabilir. Annenin sağ olmaması durumunda çocuk parası alma işlemini baba gerçekleştirir.