Editörün SeçtikleriEkonomi

Neden Motorin Zamlanıyor? İşte Motorinin Benzinden Pahalı Olmasının Sebebi…

Peş peşe gelen akaryakıt indirimlerinin ardından motorin ve benzine zam yağmaya devam etti. Vatandaşlar onca indirime rağmen neden motorin ve benzin zammının devam ettiğini araştırmaya başladı.

3 indirimin ardından motorin ve benzine zam yağdı. Peki, sebebi ne biliyor musunuz? Bunun 2 sebebi var. Birincisi uluslararası piyasadaki motorin fiyatları, diğeri ise Türkiye’deki üretim tesisleri ile ilgili sıkıntı.

Motorin Neden Daha Pahalı Oldu?

Peki, motorin neden benzinden daha pahalı bir hale geldi? Dünya Gazetesi yazarı enerji uzmanı Mehmet Kara sebebini açıkladı. Kara, “Uluslararası piyasalardaki motorin fiyatları da yüksek olduğu için Türkiye’de motorine benzin ve LPG’den daha fazla zam geliyor” dedi. Motorinin benzinden daha pahalı gelmesinin bir başka sebebi daha var. O da Türkiye’de üretim tesisleri. Mehmet Kara’nın verdiği bilgiye göre motorin arzını karşılayan firmaların tesisleri yetersiz.

Motorinde Arz Açığı Var

Küresel piyasalarda benzin arz fazlası var. Buna ek olarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında benzin üretim kapasitesi yüksek rafineriler var. Motorin üretimi talebin karşısında yetersiz kalıyor. Ve sonuçta Türkiye ve bölgesinde motorinde arz açığı var. Bu da fiyatların artmasına neden oluyor.

Motorin Fiyatlarının Düşmesi İçin Maliyetinin De Düşmesi Gerekir

Aynı makineden hem motorin hem de benzin elde edemezsiniz. Motorini sanayide, taşıma araçlarında, zaman zaman enerji üretiminde, tarımda yani her yerde kullanıyoruz. Motorin fiyatlarında indirim olması için petrol fiyatlarının düşmesi lazım. Ama motorin fiyatlarının düşmesi için maliyetinin de düşmesi gerekir.

Akaryakıtta Tam Bir Gerileme Beklenemez

Mazotun ve ya benzinin tüketiciye gelinceye kadar geçirdiği aşamaların maliyet kalemlerinin de düşmesi gerekir. Mesela rafineriden çıkınca tüketiciye ulaşması için taşınıyor. Rafineri ayrıştırma için elektrik tüketiyor. İşçilik maliyeti, çevreyi korumaya dair bir takım çalışmaların maliyeti, petrolü ayrıştırmak için kullanılan çeşitli kimyasalların maliyetinin de düşmesi gerekir. Bütün bunlar düşmeden akaryakıtta tam bir gerileme beklenemez.