Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Kimliği olan herkes dikkat! Bakan Soylu duyurdu: Kimliklerde yeni dönem başlıyor! Herkes yaptırabilir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimlik kartları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında yeni uygulamayı belirtirken “Acaba kimliklerimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz? İşin yüzde 80’ini bitirdik. Maliye Bakanımız da ‘ben bu işe varım’ dedi.” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu Van Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Nüfus Personeli Eğitim Programı’na katılarak bir konuşma yaptı. Açıklamalarında nüfusta önemli bir mesafe aldıklarını belirten Bakan Soylu şöyle devam etti:

E-DEVLETİN EN ÖNEMLİ ALT YAPISI

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tensipleri oldu ve Türkiye hakikaten MERNİS dediğimiz, şu anda gelişmiş ülkelerin bile birçoğunun altyapısı olmayan bir büyük projeyi faaliyete geçirdi. Aynı zamanda yönetti, eksikliklerini giderdi ve bütün kurumlarla entegrasyonunu sağladı. Bu olağanüstü bir şeydir. Esas itibariyle bugün e- devlet sistemimizin en önemli alt yapısını oluşturdu”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarının nüfus idareleri tarafından tek elden verilmesi sürecine değindi ve açıklamalarına şöyle devam etti:

“BENİM ACEMİLİĞİME DENK GELDİ”

“Geldiğimizde, kimlik kartı sadece Düzce ve bir kısmı da Kırıkkale’de veriliyordu. Biraz benim acemiliğime denk geldi. Üçünü nüfus idaresinde vermeye başladık. Bir de 81 vilayette kimliklerinde aynı anda verilmesinin onayını başlattık. Günde belli bir miktarda yaptığımız işlem, öyle bir noktaya geldi ki hem bir yenileme ve değişim ortaya koyuyorsunuz hem de hacmi artırıyorsunuz. Pasaport ortalama günde 10 bin, yaklaşık 6-7 bindi şimdi 14-15 civarında ehliyette, yaklaşık gününe göre 50 ile 60 ve zaman zaman 120 bine çıktığı da var kimlik veriliyor. Bugünkü aklım olsaydı yapmazdım. Dedik ki pazartesi günü üçünü bir arada vermeye başlayacağız. Ya mübarek seni birisi mi kovalıyor. De ki pazartesi günü 81 vilayete çıkartıyorum. 15 gün sonra ehliyete başlıyorum. Diğer 15 gün sonra pasaporta başlıyorum. Heyecanla birlikte arkadaşlarımızda yüklendiler. O günkü genel müdürümüz, hep beraber bu işe girdik. Bir hafta boyunca uyumadık. Ufak tefek arızalar oldu, ama belki dünyada olmayacak bir değişimi bir sistemi bir taraftan aldık bir tarafa geçirmiş olduk. Onu sağlayınca dedik ki bu nüfus idarelerine yılda ortalama 25 milyon insan girer. Bu az bir rakam değil. Bir devletin eğer vatandaş memnuniyetine ait bir sorumluğu söz konusu ise en önemli şekilde düzeltilmesi gereken yerlerden bir tanesi nüfus idareleridir.”

KİMLİKLERDE YENİ DÖNEM

Bakan Soylu 3 söz verdiklerini hatırlattı. Bu konu hakkında açıklamalarında Bakan Soylu üçüncü sözlerinin kimliklere bir ödeme sisteminin yüklenebilip yüklenemeyeceği olduğunu belirtirken işin yüzde 80’inin tamamlandığını vurguladı. Bu konu İçişleri Bakanı Soylu şu ifadeleri kullandı:

Üçüncüsü de acaba kimliklerimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz? İşin yüzde 80’ini bitirdik. Bu da yeni bir şey. Yani kimlik kartlarımız var. Kredi kartı kullanılabilecek bir işlemi şu anda yürütüyoruz. Maliye Bakanımız da ‘ben bu işe varım’ dedi. Dünyada bunu kullanan ülkeler var. Çünkü bizim elimizde bir imkan var. Elimizdeki imkan şu, MERNİS ve nüfus verilerimiz doğruluğunu teyit edebilecek anlayışla beraber eşleştirme yapabilecek kabiliyet sahip. Bunu da sağlayabilir ve inanıyorum ki bu da bir vesile ile oluşabilecek”