DünyaEditörün SeçtikleriEkonomi

Beklenen Açıklama Geldi! ABD’nin Tarihi Petrol Kararı! Fiyatlar Alt Üst Olacak!

ABD Başkanı Joe Biden canlı yayında yaptığı açıklamada artan petrol fiyatları için harekete geçtiklerini duyurdu. Açıklamada ABD yönetiminin tarihi bir ilke imza atarak ABD’nin stratejik rezervlerinden günde 1 milyon varil petrolü serbest bırakılması yönünde karar aldığı duyuruldu.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyon nedenle petrol fiyatları zirveyi görmüştü. Saldırılar devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden artan petrol fiyatları için harekete geçtiklerini duyurdu.

ABD Başkanı Biden Canlı Yayında Kararı Duyurdu

ABD Başkanı Biden Joe, ABD’nin stratejik rezervlerinde yer alan petrole değinerek, “Bugün, önümüzdeki 6 ay boyunca günde 1 milyon varil petrolün serbest bırakılmasına izin veriyorum” açıklamasını yaptı.

Petrol Fiyatları Savaşa Bağlı Olmamalı

ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinerek, “Aile bütçelerimiz, petrol fiyatları, bunların hiçbiri bir diktatörün savaş ilan edip etmemesine bağlı olmamalı” dedi

Gaz Fiyatları İki Sorundan Kaynaklanıyor

Biden, “Gaz fiyatları iki sorundan kaynaklanıyor. Birincisi Covid-19, İkincisi Vladimir Putin’dir. Ülkemizin iyiliği, dünyanın iyiliği için Vladimir Putin’e acil yanıt vermemiz gerekiyor. Özel şirketlerin kazanmasında sorun görmüyorum ancak hiçbir ABD şirketi, pandemiden veya Vladimir Putin’in eylemlerinden yararlanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Biden ABD’nin Petrol Kararını Resmen Duyurdu

ABD Başkanı Biden Joe, ABD’nin stratejik rezervlerinde yer alan petrole değinerek, “Bugün, önümüzdeki 6 ay boyunca günde 1 milyon varil petrolün serbest bırakılmasına izin veriyorum” açıklamasını yaptı.

Putin’i Diktatör Olarak Nitelendirdi

ABD’nin dünyanın en büyük petrol üreticisi ve net enerji ihracatçısı olduğu belirtilen açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “diktatör” olarak nitelendirilerek, “Buna rağmen, yarım dünya uzaklıktaki bir diktatörün eylemleri ABD’li ailelerin cüzdanlarını hala etkileyebilir. Başkan, petrole olan bağımlılığımızı tamamen azaltmaya odaklanan gerçek enerji bağımsızlığına ulaşma taahhüdünü açıklayacak” ifadeleri kullanıldı.

Petrol Ve Gaz Çıkartmayan Enerji Şirketlerine Ceza Gelebilir

Açıklamada ayrıca, Biden’ın Kongre’yi kamu arazilerini kiralayan ancak petrol ve gaz çıkartmayan enerji şirketlerine de mali cezalar uygulanması yönünde çağrı yapacağı belirtildi

Biden, Daha Önce İki Kez Stratejik Rezervlerde Bulunan Petrolü Serbest Bırakmıştı

Biden, daha öncede artan petrol fiyatlarını baskılamak amacıyla iki kez stratejik rezervlerde bulunan petrolün serbest bırakılmasını emretmişti. Biden yönetimi, geçtiğimiz sene kasım ayında diğer ülkelerle koordineli olarak stratejik rezervlerinden 50 milyon varil petrolü, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından ise 30 milyon varil petrolü serbest bırakılması emri vermişti. ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi verilen göre, ABD’de günde ortalama 21 milyon varil petrol kullanılıyor ve bu tüketimin yaklaşık %40’ının benzin olduğu belirtildi. ABD Enerji Bakanlığı’na göre ise, 25 Mart itibariyle ABD rezervlerinde 568 milyon varilden fazla petrol bulunuyor.

Beyaz Saray’dan Açıklama Gelmişti

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle artan petrol fiyatları ile mücadele için ABD’nin stratejik rezervinden 6 ay boyunca günde 1 milyon varil petrolü serbest bırakılmasını yönünde karar aldığı duyurularak, Biden’ın bu kararı ilerleyen saatlerde resmi olarak duyuracağı ifade edilmişti.

“Köprü Görevi Görecek Tarihi Miktarda Arz Sağlayacaktır”

Açıklamada, “Müttefikler ve ortaklarla istişareden sonra, Başkan, önümüzdeki altı ay boyunca her gün ortalama bir milyon varil daha piyasaya sürerek, tarihin en büyük petrol rezervi salınımını açıklayacak. Bu sürümün ölçeği emsalsizdir. Bu rekor sürüm, yerli üretimin artacağı yıl sonuna kadar köprü görevi görecek tarihi miktarda arz sağlayacaktır” denildi.