Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

SGK nakit para ödemesi yapıyor! Bugün başvuran SGK’dan 15.000 TL alacak: Hesabınızdan hemen paranızı çekin

İhtiyaç sahiplerine verilen nakdi yardımlardan biri olan ölüm aylığının, sigortalı kişilerin vefatı durumunda hak sahiplerine bağlanan aylık olduğu paylaşıldı ve kız çocuklarına ölüm aylığı veriliyor. Evlilik durumu söz konusu olduğunda kız çocuklarına verilen ölüm aylığının çeyiz parasına dönüştüğü bildirildi. Bu yardım ise tek seferde toplu halde ödeniyor ve şartlar sağlandığında hemen anında nakit para alınabiliyor.

24 AY İÇİN 15.000 TL PARA VERİLİYOR

En düşük emekli maaşının bu sene 2500 TL olmasının ardından diğer kalemlerde de artış meydana geldiği belirtildi ve son veriler kapsamında etim parası (ölüm aylığı) en düşük hisse üzerinden (yüzde 25) yetim maaşı alan kız çocuklarına aylık 625 TL olarak verildiği paylaşıldı. Konu ile ilgili olarak bu yardım 24 ay için toplamda 15 bin TL oluyor ve kız çocuklarına ödeniyor. Kız çocuklarına verilen bu çeyiz parası tek seferde anında hesaplara geçiyor.

ÖDEME HAKKI KAYBEDİLİYOR

Evlilik Ödeneği adı da verilen çeyiz parasından yararlanabilmek için ise bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle, 2008’den beri yetim olan kız çocuklarına bu aylık veriliyor. Çeyiz parasını alabilmek için yetim aylığı almak ve yetim aylığı alırken evlenmek şart. Üstelik evlendikten sonraki 5 sene içerisinde başvuru yapılmazsa ödeme alma hakkı kaybediliyor.

Evlendikten sonra çeyiz parası alanlar, boşanırsa ve üzerinden 24 ay geçmezse yeniden yetim aylığı alamadıkları belirtildi ve yetim aylığı alıp evlenen eşi ölen ve eşinden dolayı yetim aylığı almaya hak kazananların bu aylığı hemen alabildikleri vurgulandı. Ayrıca bu yardım parası için çeyiz parasının sona ermesinin beklenmediği aktarıldı.

2 YIL SONRA YÜKSELEBİLİYOR

İki kız çocuğu ölüm aylığı alır ve biri evlenirse ve çeyiz parasından dolayı aylığın kesilmesi durumunda ölüm aylığı almaya devam edecek olan kız çocuğunun ölüm aylığı oranı artıyor. Bu aylık miktarı çeyiz parası ödenen sürenin sonunda yani 2 yıl sonra yükselebiliyor.