Ekonomi

OGM ve DSİ için duyurulan personel alımları başladı! OGM bünyesinde 1.883 personel alınacak, başvuru şartları neler, son başvuru ne zaman?

Geçtiğimiz dönemlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesinde 5.064 personel alımı yapılacağını duyurmuştu. Bakanlık tarafından yapılan duyuru sonrası araştırmalar başlarken, 5 Nisan Salı günü itibariyle OGM bünyesinde personel alımları da başladı. OGM’den gelen açıklamalara göre 1.883 personel alımı gerçekleştirilecek. OGM bünyesindeki personel alımları için başvurular nereden ve nasıl yapılır? Başvuru için son tarih ne zaman? İşte detaylar…

OGM Bünyesinde Personel Alımı Başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde personel alımı yapılacağını duyurmuştu. Oktay yaptığı açıklamada “Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatları, Orman Genel Müdürlüğü ve DSİ emrinde görev yapmak üzere 5 bin 64 personel alımı yapılacak” ifadelerini kullanmıştı. Bakanlık tarafından gelen açıklamalar değerlendirilirken, OGM için 1.883 personel alımı yapılacağı açıklandı. Ancak OGM’nin personel alımının yanı sıra DSİ bünyesindeki personel alımlarına ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Bu nedenle de OGM ve DSİ bünyesindeki alımların kademeli olarak ilerlemesi bekleniyor.

Alım Yapılacak Unvanlar ve Sayıları

OGM bünyesindeki personel alımları için başvurular 4 – 10 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılabilecek. 4 Nisan tarihinden itibaren yapılabilecek olan başvurular E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Adaylar E-Devlet üzerinden “Orman Genel Müdürlüğü / Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı” kanalı üzerinden başvuruda bulunabilecek. Söz konusu personel alımında OGM bünyesine alınacak unvanlar ve sayıları şöyle:

  • 283 adet mühendis – Orman Mühendisi
  • 50 adet mühendis – Orman Endüstri Mühendisi
  • 500 adet orman muhafaza memuru

Adaylarda Aranan Genel ve Özel Şartlar Neler?

Adayların 2020 – KPSSP3’ten en az 70 puan almış olması, sağlık durumunun elverişli olması ve 657 Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesindeki şartlara uyum sağlıyor olması şartları aranıyor. Başvurularda veya ilerleyen süreçlerde sahte ya da geçersiz belge ibraz edenler hakkında yasal işlem başlatılacak.