Ekonomi

Psikolog Maaşları Ne Kadar? 2022 Güncel

2022 yılında psikolog maaşları, devlet kurumlarında ya da özel sektörde çalışmalarına göre aldıkları ücretler değişir. Psikolog olmak için 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirmek gerekir. Lisans eğitimi bitirildikten sonra uzmanlık alanlarında eğitime devam edilebilir. Psikolog maaşları, çalıştıkları yere, uzmanlık eğitimi almış olup olmamalarına ve kıdemlerine göre artıp azalabilir.

Devlette Çalışan Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2022 yılı devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan psikologlar, 7 bin 440 TL ile 8 bin 500 TL arasında değişir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan psikolog maaşları,  çalıştıkları kurumlara, uzmanlık eğitimi alıp almamalarına olup olmamalarına, hizmette geçirdikleri yıllara ve kıdemlerine göre değişir.

Kamu çalışanı olan psikologlar, devlet memurlarına sunulan tüm imkan ve ödeneklerden faydalanırlar. Devlette çalışan psikologlar, devlet hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde çalışabilirler.

Özel Sektörde Çalışan Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2022 yılı özel sağlık kuruluşlarında çalışan psikologlar, meslekteki ilk yıllarında düşük maaşlarla işe başlarlar. Kıdemleri ve çalıştıkları kuruluştaki hizmet yılları arttıkça, zamanla maaşları da artar. Özel sektörde psikologlar 4 bin 400 TL ile 5 bin 500 TL arasında değişir.

Özel sektörde çalışan psikologlar, özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi, kendi kliniklerini açarak özel olarak çalışabilirler.

Kendi Yerlerini Açan Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2022 yılı kendi kliniklerinde çalışan psikologların kazançları; tecrübelerine, iş yapmalarına ve tanınırlıklarına göre değişiklik gösterir. Özel sektörde çalışan psikologlar, özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi, kendi kliniklerini açarak da çalışabilirler. Psikologlar, kendi kliniklerini açmak için klinik psikoloji yüksek lisansı eğitimlerini tamamlamaları gerekir.

Kendi özel kliniklerini açan psikologların, yüksek kazançlar elde etme imkanları vardır. Kendi özel kliniklerini açan psikologların aylık kazançları ortalama 9 bin 500 TL ile 10 bin 500 TL arasında değişiklik gösterir.

Bu rakamlar, özel kliniklerinde çalışan psikologlar için ortalama ücretlerdir. Geniş bir yelpazede kazanç elde etme imkanları vardır. Kendi özel kliniklerini açan psikologların, bu ücretlerden daha düşük ya da daha yüksek kazanç elde etmeleri de mümkündür.

Psikolog Olmak için Hangi Bölüm Okunur?

2022 yılında psikolog olmak isteyenlerin okuması gereken bölüm, psikoloji bölümüdür. Psikolog olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin Fen- Edebiyat Fakültelerinin, İnsan ve Toplum Bilimi Fakültelerinin ya da İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültelerinde 4 yıllık lisans eğitimi veren Psikoloji bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Bu bölümü bitirenler, klinik psikoloji yüksek lisansı eğitimi alarak, kendi kliniklerini açabilirler.

4 yıllık lisans eğitimini başka bir bölümden tamamlayanlar, klinik psikoloji ve uygulamalı psikoloji yüksek lisans programlarından da eğitim alabilirler. Bu yüksek lisans programlarına, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümüm mezunları da başvuru yapabilirler.

Psikologların Çalışma Alanları Nelerdir?

2022 yılında psikolog olmak isteyenlerin iş imkanları, oldukça fazladır. Devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda, özel hastaneler ve kliniklerde çalışabilirler. Psikologların çalışma alanlarından birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde çalışabilirler.
  • Evlilik danışmanı olarak çalışabilirler.
  • Aile danışmanı olarak çalışabilirler.
  • Rehabilitasyon merkezlerinde olarak çalışabilirler.
  • Psikolojik araştırma merkezlerinde olarak çalışabilirler.
  • Özel kliniklerde olarak çalışabilirler.

Psikolog Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Psikolog olmak isteyenler, sabırlı ve sebatkar olmalıdırlar. İnsan duyguları ve ruh hastalıkları ile ilgilenen bir bölüm olduğu için oldukça zor ve emek isteyen bir meslektir. Psikologların, insanlarla olan iletişimlerinin iyi olması da mesleklerini başarılı bir şekilde yapabilmeleri için gereklidir. Psikolog maaşları çalışılan yere göre çok geniş bir aralıktadır.