Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Fiyat pahalılığına AK Parti müdahale ediyor! 20 üründe yıl sonuna kadar sabit fiyat uygulaması: Ayçiçek yağı, un, şeker, çay ve bebek bezi

Haber platformlarına bugün çok önemli bir iddia yansıdı. Bu iddia kapsamında enflasyonla mücadele doğrultusunda hükümet tarafından 20 temel üründe sabit fiyat uygulamasına geçileceği ifade edildi. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi durumunda üreticinin zararının ise devlet tarafından karşılanacağı belirtildi. Konu ile ilgili olarak 2021 yılının sonunda döviz kurunun rekorlar kırmasıyla artışa geçen ve günümüzde de artmaya devam eden enflasyon ile mücadele için çeşitli öneriler gündeme geliyor.

20 ÜRÜNDE SABİT FİYAT UYGULAMASI

Bugüne kadar birçok üründe KDV’de indirim yapılırken bugün AK Parti tarafından yeni bir iddia gündeme getirildi. Habertürk ve CNN Türk gibi kanallarda gündeme gelen bu iddiaya göre AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının enflasyon ile mücadele doğrultusunda bazı ürünlerin fiyatlarının sabitlenmesi fikrini savunduğu ifade edildi. Ayrıca bu sabit fiyatlı olacak ürünlerin neler olduğu da belli olmadı. Ancak ürünlerin sayısı 20 olacak.

YIL SONUNA KADAR SABİT KALACAK

Kesin değil ancak sabit fiyat uygulamasının kapsamında girecek olan ürünlerin yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi ve temizlik ürünü gibi ürünler olabileceği belirtiliyor. Bu öneri uygulamaya geçerse ürünlerin fiyatları enflasyondan etkilenmemek üzere Türkiye genelinde yıl sonuna kadar sabit kalacak.

ZARAR DEVLET TARAFINDAN ÖDENECEK

Üreticilerin zarar etmemesi içinse sübvansiyon uygulamasının da başlayacağı belirtilerek üreticinin zararının ise devlet tarafından karşılanacağı ifade edildi. Fiyat sabitlemesine ilişkin fikir olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılıp sistemin uygulanması için yeni bir karar alınması bekleniyor.