GündemSağlık

Miyom ameliyatı nasıl yapılır? Miyom ameliyatı nedir? Genç turizmci miyom ameliyatında hayatını kaybetti!

Gelen bir son dakika haberine göre Antalya’da turizm sektöründe çalışan Gülşah Gizem Angı hayatını kaybetti. Miyom ameliyatında hayatını kaybeden genç turizmci gündeme bomba gibi düşerken, internet üzerinde miyom ameliyatı nedir? Miyom ameliyatı nasıl yapılır? Soruları araştırılmaya başlandı.

Antalya’da 5 yıldızlı otelde yönetici olarak görev yapan Gülşah Gizem Angı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne miyom ameliyatı olmak için yattı. Saat 13.00 civarı ameliyata alınan genç kız operasyon sırasında kötüleşti. Normalde 30 dakikalık miyom ameliyatı genç kızın beynine pıhtı atması sonucunda 5 saate uzadı. Ancak kötü haber geldi.. İddiaya göre genç kız beynine pıhtı atması sebebiyle hayatını kaybetti.

MİYOM NEDİR?

Rahimde anormal düz kasların çoğalması olarak adlandırılan miyomlar kadınlar arasında sıkça görülen bir durumdur. İyi huylu tümor olarak adlandırılan miyomlar myom olarak da tanımlanıyor. Sebebi östrojen hormonu olarak gösterilmektedir. Erkeklerde görülmez. Ailesel yatkınlığın miyomların görülmesinde rol oynadığı bilinmektedir. Genel olarak üreme dönemindeki her 5 kadından birinde görülüyor.

Menapoza giren kadınlarda hormonların azalmasına bağlı olarak küçülebilmektedir. Doğum yapmayan ve obez olan hastalarda daha sık görülmektedir. Genel olarak ağrıya neden olmayan miyomlar, kanama yapabilir.

MİYOM AMELİYATI NEDİR?

Miyom ameliyatı kişinin hamile kalmak istemesi, ya da gebelik durumunda miyomların risk teşkil etmesi halinde alınmaktadır. Cerrahi işlem ile çok sayıda miyom bir anda temizlenebilir. Ameliyat hem açık hem de kapalı bir şekilde yapılabilir. Ancak alınan miyomların daha sonra tekrar görülmesi mümkündür.