Bilim, TeknolojiEditörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ülkemizdeki herkesi ilgilendiren zam! Cep telefonu kullananlar dikkat: Tüm tarifelere büyük zam yapıldı

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısı bugüne yeni bir zam ile uyandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) mobil iletişimde uygulanan ücret tarifesine çok büyük zam yaptı. Bu zam oranı ise yüzde 52,5 olarak paylaşıldı. BTK’nın internet sitesinde Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan kurul kararı yayımlandı. Bu karar kapsamında mobil şebekelerden yapılan yurtiçi aramalarda azami ücret 87.53 kuruştan 1.23 TL’ye yükseltildiği bildirildi. Ayrıca bu ücret geçen yıl 1 Nisan’da 80.64 kuruştu.

ÇOK BÜYÜK ZAM YAPILDI

Habertürk’te yer alan haberde, yurt dışı aramanın dakika ücreti 12,23 TL’ye yükseltilirken, hat devir ücreti 23,32 TL’ye, numara değişikliğinin ve SIM kart değişikliğinin ücreti 53,20 TL’ye, açma /kapama ücreti 54,27 TL’ye, yurt dışı mesaj ücreti ise 88,49 TL’ye çıkartıldı.

AZAMİ ÜCRET TARİFESİ PAYLAŞILDI

Konu ile ilgili olarak önceki yıllarda 1 Nisan ve öncesinde yayınlanan söz konusu azami ücret tarifesini ilgilendiren zam oranı, bu yıl 8 Nisan itibariyle ancak kamuoyuna açıklanırken BTK Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı ve 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kabul edilen mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesi de paylaşıldı.

Bu tarifeler ise şöyle paylaşıldı: