Gündem

Hac Ve Umreye Gidecekleri İlgilendiren Açıklama Geldi! Yeni Kuralar Çekilecek Mi? İşte Cevabı…

Koronavirüs salgınının başından bu yana yapılamayan hac ziyaretleri bu yıl yapılacak. 2020 yılında kurada çıkan vatandaşlar ise bu yıl yeniden bir kura çekimi yapılacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Diyanetten hac ve umreye gidecek vatandaşlar için beklenen açıklama geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hac ve umre ziyaretleri ile ilgili detayları açıkladı. Bircan, bu sene hac için kura çekimi yapılmayacağını, eski kuraların geçerli olacağını belirtti.

Bircan’ın hac ve umre ziyaretleri ile ilgili sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde;

Türkiye’nin Kontenjanı Ne Olacak?

– Suudi Arabistan makamları ülke içi ve dışından 1 milyon hacı adayının kabul edilmesi kararı aldı. Detaylar noktasında vatandaşlarımızın merak ettikleri var. Arabistan makamları her ülke için kullanacakları kontenjanı hala belirlemediler. Kontenjanın belirlenmesi sonrası biz üst kurulumuzu toplayarak bir kriter oluşturacağız. Sonrasında işlemlere başlayacağız.

Yeniden Kura Çekilecek Mi?

– Bu sene için yeniden bir kura çekimi olmayacak. Malumları olduğu üzere pandemi başlamadan önce 2020 yılının ocak ayında bir kura çekmiştik, bu kurayı esas alacağız. Kesin kayıt hakkı elde etmiş vatandaşlarımızın haklarını biz 2022’ye ertelemiştik. Bu haklar devam edecek.