Gündem

Son dakika koronavirüs salgınında XE varyantı ortaya çıktı! Yeniden Covid-19 alarmına geçildi

Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu doğrultuda Bakanlıktan tarafından Covid-19’un Omicron mutasyonunun BA.1 ve BA.2 adlı alt varyantlarının çapraz mutasyonu olan ‘XE’ tipinin ülkede ilk kez doğrulandığı belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda Tokyo yakınlarındaki Narita Havaalanı’ndan ülkeye gelen bir kadın yolcuda XE mutasyonu tespit edildiği ifade edildi.

BİR DEĞİŞİKLİĞE NEDEN OLMADI

Ayrıca yapılan duyurunun devamında 30’lu yaşlardaki kadının 2 doz Pfizer-BioNTech aşısı olduğu öğrenilirken, hastanın test öncesinde hiçbir semptom göstermediği vurgulandı. Ayrıca Omicron mutasyonunun BA.1 ve BA.2 alt tiplerinin bir kombinasyonu olduğu bilinen XE mutasyonunun daha bulaşıcı olduğu belirtildi. Bununla beraber mutasyonunun aşı ve ilaçların etkinliğinde bir değişikliğe neden olmadığı aktarıldı.

VAKA SAYILARI YÜKSELDİ

Japonya’da dün doğrulanan 33 bin 205 yeni Covid-19 enfeksiyonu ülke geneli vakalar toplamını 7 milyon 84 bin 93’e taşımış, 34 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 28 bin 739’a yükselmişti.

AŞILAMA SEFERBERLİĞİNİN GERİDE KALINDI

Nüfusunun yüzde 80.1’ini tamamen aşılayan Japonya’da yüzde 44.6’lık kesim ise hatırlatma dozu yaptırmıştı. Japonya’da hükümet aşılama seferberliğinde diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kalınması nedeniyle de eleştirilmişti.