Ekonomi

Çiftçilere yönelik destek ödemelerinin oranı belli oldu! Arıcılık, balıkçılık, yaş çay ve yapay çayır için de ödemeler başladı!

Sosyal devlet anlayışı ile ülkemizde ihtiyaç sahiplerine ve yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli kategorilerde ve başlıklar altında birçok destek ve yardım paketi sunuluyor. Bu destek ve yardımlar kimi zaman doğrudan ihtiyacın karşılanması şeklinde vatandaşa ulaştırılırken, kimi zamanlarda da nakdi destek olarak veriliyor. Devletin vatandaşa sağladığı destekler arasında tarımsal faaliyetlerde bulunanları ilgilendiren çiftçi destekleri de yer alıyor. Özellikle üretim yapan ve üretimde verim kaybı yaşayan çiftçiler için devlet çeşitli miktarlarda ve destekler sunuyor. Çiftçinin ürettiği ürüne göre değişen miktarlarda sağlanan bu destek ödemeler, çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Peki bu destekler neye göre ve hangi miktarlarda yapılıyor? İşte detaylar…

Üretim Yapan Çiftçiye Destek

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan ve Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında yer alan çiftçiler için belirli ürünlere göre destek sunulacağı açıklandı. Buna göre destek kapsamında buğday, arpa, çavdar ve tritikale yer alıyor. Dekar başına sunulan bu desteklerden sadece Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan çiftçiler yararlanabiliyor. Öte yandan desteklerde bazı diğer ürünler de dikkate alınıyor. Bu kapsamda ürünlere göre dekar başına yapılan destekler şöyle:

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 42 TL
  • Çeltik, kütlü pamuk için 76 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek için 32 TL
  • Kanola, aspir için 28 TL
  • Patates, soya için 38 TL
  • Dane mısır için 35 TL
  • Yaş çay, fındık için 26 TL

Söz konusu ödemelerin bir kısmı mazot ödeneklerini, bir kısmı da gübre ödeneklerini içeriyor.

Arıcılık, Balıkçılık, Yapay Çayır ve Yaş Çay Destekleri

Devlet tarafından ayrıca Arıcılık Kayıt Sistemi ve Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olanlara kovan başına 15 TL destek sunulacak. Bir diğer yandan su ürünleri destekleri kapsamında 350 bin kilograma kadar alabalık için kg başına 0,75 TL, sazan için 1,5’ar TL ve midye için de kg başına 10 kuruş destek verilecek. Öte yandan yaş çaya fark ödemeleri ve yapay çayır meralara da dekar başına ödemeler gerçekleştirilecek.