Editörün SeçtikleriEkonomi

Kredi çeken ve çekecek olanları ilgilendiren yeni karar! 1 Nisan’dan itibaren..

Kredi çeken ve çekecek olanları ilgilendiren yeni karar açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tüketici kredilerinde bir zorunluluk kaldırılıyor. Sözleşmelerde buna göre tüketicileri zorda bırakan fatura kalemlerinden bazılarında değişiklik yapıldı.

Tüketici kredilerinde vatandaşı rahatlatan çözüm geldi. Torba yasa ile Tüketici Kanunu’nda değişiklik yapıldı. 1 Nisan tarihinden itibaren hayat sigortası yaptırma şartı kaldırıldı. Kararın detayları Hukukçu Ebubekir Elmalı tarafından aktarıldı.

İSTEYENLER YAPTIRACAK

Daha önce tüketiciler hayat sigortası için ödenen bedelleri mahkemeler ile geri alıyordu. Ancak mahkemeler bunu haksız olarak görmeyip, hayat sigortası için ödenen bedellerinin iadesini reddediyordu.

Artık tüketici kredisi çekenler hayat sigortasını isteğe bağlı olarak yaptıracak. Daha önceden hayat sigortası yaptıranlar ve poliçelerini ödeyenler 28. Maddeye istinaden hukuki yollar iade talep edebilecek.

İLGİLİ KANUN MADDELERİ

MADDE 4- 6502 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Sigorta, yan finansal ürün ve hizmet sunumu

MADDE 29- (1) Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamaz. Kredi veren, kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir sözleşmeyi de tüketiciye teklif etmek koşuluyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir kredi sözleşmesini tüketiciye sunabilir. (2) Tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır. Kredi bağlantılı sigortanın; kredi borcunun geri ödenme teminatını sağlama amacıyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. (3) Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamaz.”

MADDE 5- 6502 sayılı Kanunun 38 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Sigorta, yan finansal ürün ve hizmet sunumu

MADDE 38- (1) Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamaz. Konut finansmanı kuruluşu, kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir sözleşmeyi de tüketiciye teklif etmek koşuluyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir konut finansmanı sözleşmesini tüketiciye sunabilir. (2) Tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorundadır. Kredi bağlantılı sigortanın; kredi borcunun geri ödenme teminatını sağlama amacıyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. (3) Konut finansmanı sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamaz.”