Editörün SeçtikleriEkonomi

Maaşının asgari ücretin üzerinde değilse size kötü bir haberimiz var!

Ülkemizdeki çalışanların yaklaşık olarak yüzde 40’tan fazla asgari ücret ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Ancak gelen bir son dakika haberine göre mart ayında çalışan bir kişinin yoksulluk sırı 6 bin 184 TL, dört kişilik ailenin asgari geçim miktarı ise 13 bin 446 TL olarak açıklandı.

Açıklama Türkiye Kamu-Sen’den yapıldı. TÜİK’in Mart 2022 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi’nde çalışan bir kişinin açlık sınırı 4 bin 945 TL, yoksulluk sınırı 6 bin 184 TL olarak belirlendi.

Geçtiğimiz ay dört kişilik bir ailenin geçim haddi 13 bin 446 TL, ortalama gıda ve barınma harcamaları için ise 4 bin 713 TL olarak açıklanmıştı.

AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise yaptığı açıklamasında enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Rakamlara bakıldığında memurlarımızın alım gücü de aynı oranda düşmüştür. Aradan altı ay geçtikten sonra ödenecek enflasyon farkı şu anda yaşanmakta olan erimeyi telafi etmemekte, sadece dönemsel bir telafiyi içermektedir. Dolayısıyla, bu dönemlerde enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi yönünde olumlu bir adım olacak, alım gücünün korunmasını sağlayacak ve memurlarımızın bir nebze olsun nefes almasına katkıda bulunacaktır”