Bilim, TeknolojiTeknoloji

Android 12’yi Yüklemeli Miyim?

Android 12’yi neden yüklemeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? İşte sizin için hazırladığımız, kafanızdaki soru işaretlerini yok edecek olan ve Android 12 ile Android 11 arasındaki her önemli farkı açıkladığımız yazımız.

Google’ın en yeni mobil işletim sistemi olan Android 12, geçen yılın sonlarında geldi. Birçok yönden Android 11’e benzer görünse de telefonunuzun olabildiğince sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için birkaç büyük yeni özellik ve performans düzeltmesi sunuyor.

Güncelleme ilk olarak yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro dahil olmak üzere Google’ın Pixel telefonlarına geldi ve o zamandan beri diğer Android telefonlara yayılmaya başladı. (İşte o zaman yazılımın cihazınıza gelmesini bekleyebilirsiniz.) Söylentiye göre Samsung’un yeni amiral gemisi serisi Galaxy S22, S22 Plus ve S22 Ultra, güncellenmiş işletim sistemiyle bile gönderilebilir.

Henüz her Android telefon partiye katılmamış olsa da Android 11 kullanıcılarına yükseltme yapmak için bir (veya iki veya üç) neden verecek bir dizi yeni özellik var. Ve hâlâ Google’ın yeni işletim sisteminin cihazınıza ulaşmasını bekliyorsanız, Android 12 geliştirici ön izlemesini şimdi indirip yükleyebilirsiniz. Ancak, geliştirici ön izlemesini birincil cihazınızda denemek istemeyeceğinizi unutmayın. Muhtemelen bazı hatalar cihazınzda bazı sorunlara neden olabilir.

Android 11’e kıyasla şimdiye kadar Android 12’de gördüğümüz en büyük yeni özelliklerden üçü burada.

Uygulamalar İçin Gizlilik Özellikleri

Google, size daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlamak için uygulamalara birkaç yeni gizlilik özelliği ekliyor. Artık bir uygulamanın mikrofonunuzu veya kameranızı ne zaman kullandığını telefonunuzun durum çubuğundaki bir gösterge aracılığıyla görebilirsiniz. Fakat bu özellik size yine de tamamen gizlilik sözü vermiyor. Bu nedenle önerimiz, verilerinizi güvenli bir şekilde korumak için ücretsiz bir vpn kullanın. Ayrıca Hızlı Ayarlar’da tüm uygulamaların mikrofonunuza veya kameranıza erişimini tamamen devre dışı bırakma seçeneği sunulur. Android 12, bunun yerine uygulamalara yaklaşık konumunuzu verme seçeneği sunarak tam konumunuzu gizli tutmanıza da olanak tanır.

Bir Android Developers blog gönderisine göre, Android 12 güncellemesi, çerezlerin siteler arasında nasıl kullanılabileceği hakkında size daha fazla bilgi verirken; bir diğeri, uygulamaların bilgileri, yanlışlıkla etkinlikleri, hizmetleri ve alıcıları dışa aktarmalarını önlemek için nasıl dışa aktardığını değiştirir.

Yenilenmiş Bildirimler

Google, Android 12 ile bildirimlerin tasarımını daha modern ve işlevsel hale getirmek için değiştiriyor. Bir bildirime dokunduğunuzda, o eylemi başlatmak için bir aracı hizmetten geçmek yerine, sizi doğrudan yapmak istediğiniz uygulamaya veya eyleme götürecektir. Android Developers blog gönderisine göre bu, her şeyin daha hızlı çalışmasını sağlamalı.

Android 12 ayrıca, önemsiz bildirimleri ertelemenize ve bunu ne kadar süreyle yapacağınızı seçmenize olanak tanıyan yeni bir düğmeye sahiptir. Ayrıca, Android’in farklı uygulamalarla nasıl çalıştığınıza bağlı olarak bildirimlerinizi yeniden düzenlemesine izin vermek için uyarlanabilir bildirim sıralamasını açabilir ve beğenmediyseniz sıralamayı sıfırlayabilirsiniz.

Yeni Tek Elle Modu

Android 12 ayrıca Android telefonları tek elle ve baş parmağınızla çalıştırmayı kolaylaştıran birkaç tasarım değişikliği içerir. XDA Developers, güncellenmiş ayarlar kullanıcı ara yüzünün, tek elle daha kolay erişim için Arama çubuğunu ekranın altına taşıdığını kaydetti. Ayrıca, tüm ara yüzü tek elle kullanım için daha uygun hale getiren “silky home (ipeksi ev)” adlı yeni bir özelliği de ortaya çıkardı.

Daha Kolay Wi-Fi Paylaşımı

Wi-Fi şifrenizi zaten bir QR koduyla paylaşabilirsiniz, ancak Android 12, Android’in Yakındaki Paylaşım özelliğini tetikleyen kodun altına bir Yakındaki düğmesi ekleyerek bunu daha da kolaylaştırır. Yakındaki tüm cihazları tarayacak ve Wi-Fi bilgilerinizi kablosuz olarak paylaşmak istediğiniz cihaza dokunabileceksiniz.

Mikrofon ve Kamera Kontrolü

Mikrofonlu ve kameralı bir cihaz taşımak her zaman bir gizlilik sorunudur, bu nedenle durum çubuğunun sağ üst köşesinde, uygulamaların her ikisini de kullandığını bilmenizi sağlayan bir gösterge memnuniyetle karşılanır. Google ayrıca, bildirimlerinizi aşağı çektiğinizde yeni Hızlı Ayarlar’da mikrofonunuzu veya kameranızı sistem genelinde kapatma seçeneğini de ekledi.

Android 12 Nasıl İndirilir

Herkes Android 12’yi hemen indiremeyecek. Çoğu üreticinin büyük güncellemeleri yayınlaması aylar alır ve genellikle dönüşlerini Google’ın sürümünün üstüne koyar. Ancak bazı cihazlar şimdi yükseltilebilir.

Bir Google Pixel 3 veya daha yenisine sahipseniz, Android 12’yi yükleyebilirsiniz. Yakında, Android One cihazları için de mevcut olacak ve Google, bu yıl içinde Samsung Galaxy, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Xiaomi ve Vivo cihazlarına ulaşacağını söylüyor. Yükseltmeden önce her şeyi yedeklemek her zaman akıllıcadır, bu nedenle Ayarlar> Sistem> Yedekle> Şimdi yedekle’ye gidin.

Güncellemeyi şimdi Pixel cihazınıza indirip indiremeyeceğinizi öğrenmek için Ayarlar> Sistem’e bakın ve Gelişmiş> Sistem Güncellemesi’ne dokunun. Güncellemeyi otomatik olarak aramalıdır, ancak Güncellemeyi kontrol et’e de dokunabilirsiniz. Güncellemelerin genellikle birkaç gün içinde yayıldığını ve bu nedenle uygun telefonların bile kısa bir bekleme süresi olabileceğini unutmayın.

Başka bir üreticiden bir Android telefonunuz varsa, Android 12’nin ne zaman çıkacağını öğrenmek için şirketin web sitesini, forumlarını veya sosyal medyasını kontrol edin. Çoğu üst düzey Android telefon, en az iki yıl değerinde yükseltme bekleyebilir (Samsung telefonlar S10 ve daha yenisi dört yıl bekleyebilir), bu nedenle telefonunuzu 2019’un sonlarında veya daha yakın bir tarihte satın aldıysanız, bazı durumlarda alabilmeniz gerekir.