Editörün SeçtikleriGündem

Son dakika, maskeler hayatımızdan tamamen çıkıyor! Sağlık Bakanı Koca beklenen açıklamayı yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında kritik toplantı için Çarşamba gününü işaret ederek artık kısıtlamaların değil kişisel tedbirlerin gripte olduğu gibi, devreye gireceği bir döneme girmiş olduğumuzu paylaştı.

EN ÖNEMLİ TOPLANTI OLACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamaların kalkacağını belirten açıklama yaptı. Bakan Koca bu konu hakkında yaptığı açıklamalarında Çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulunda salgında gelinen noktayı ele alacaklarını bu toplantının Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacağını ifade etti.

SON NOKTA ELE ALINACAK

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında Bursa’da koronavirüs salgınıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulumuzda salgında gelinen noktayı ele alacağız. Bu toplantı, Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacaktır”

YETERLİ İLAÇ VAR

Salgın her geçen gün gündemimizden çıkmaya başladığını belirten Bakan Koca 20’nin üzerinde ilde Kovid yoğun bakımlarında hasta olmadığını 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişilerin kendilerini korumaları ama diğer taraftan herkesin hatırlatma dozunu gündemde tutmalarını, zaten belli yaşın üzerinde ve kronik rahatsızlığı olanlar için de yerli ilacın olduğunu vurguladı.

KISITLAMALAR KALKIYOR

Ayrıca Bakan Koca açıklamalarının devamında “Önümüzdeki dönem artık kısıtlamalarla değil kişisel tedbirlerin grip benzeri devreye gireceği dönemde oluyoruz. Omicron öncesi hastane yükümüz şu an Türkiye’de 4’te 1’e inmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Koca, yerli insülin üretimiyle ilgili soruyu, “Şu an piyasada kullanılan insülinlerin yüzde 85’ini oluşturan bir çağrı oldu. Diğerlerine de Ar-Ge çalışmalarında destek veriyor olacağız. Önümüzdeki dönemde hücreden itibaren insülin üretimini yapmak istiyoruz” şeklinde yanıtladı.