Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Geçim sıkıntısı çeken ailelere müjde! Ödemeler bugün resmen başladı: Ailelere 1.282 TL para veriliyor

Yeni dönemde ekonomi piyasalarının dalgalı gidişatına ve piyasaları etkileyen diğer gelişmelere karşın zamlanan gündelik hayat şartları, hali hazırda geçim derdinde olan vatandaşların çok sıkıntılı dönemler geçirmelerine neden oldu. Bundan kaynaklı olarak vatandaşlar destek araştırmalarına başladı. Bu noktada Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda şartları sağlayan tüm muhtaç ailelere aylık maaş ödemesi yapılacağı belirtildi.

FAKİRLİK MAAŞI OLARAK BİLİNİYOR

Halk arasında “fakirlik maaşı”, “fakirlik aylığı” olarak da bilinen muhtaçlık maaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün geliştirmiş olduğu bir sosyal yardım hizmeti olduğu belirtildi ve bu hizmet ile beraber muhtaçlık sınırının altında olan kişilere aylık maaş bağlanacağı ifade edildi.

AYLIK 1.282 TL VERİLİYOR

Muhtaçlık sınırı, asgari ücret tutarına göre hesaplandığı belirtildi ve yüzde 50,5 oranında zamlanan asgari ücretten sonra tekrar hesaplanan muhtaçlık sınırı, bin 417 TL olarak belirlendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü geliri bu sınırın altında olan ailelere 1.282 TL aylık maaş bağlıyor.

ŞARTLARA HAİZ OLMAYANLAR ALAMAZ

Bu ödemeden yararlanmak isteyenlerin bazı şartlara haiz olması gerektiği belirtildi. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi. Bu şartlar ise şöyle paylaşıldı:

Sosyal yardımlardan faydalanmayan kişiler

Geliri olmayan kişiler

Muhtaçlık sınırının altında olan kişiler

Engellilik oranı yüzde 40 ve üzeri oranlarda olan kişiler

Sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler

Anne- babasını kaybetmiş olan 18 yaşında altındaki çocuklar

BAŞVURU DETAYLARI

Bu destekten yararlanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen başvuru yapılacağı belirtildi. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan kişiler ilgili başvuru evraklarını posta yolu ile kuruma iletebileceği belirtilirken e-Devlet üzerinden de başvuru işlemlerinin yapılabileceği aktarıldı.