Editörün SeçtikleriEkonomi

İkinci el araç alacaksınız bunu mutlaka yapın! Yoksa büyük sıkıntı yaşarsınız

İkinci el araç alacakları çok yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Koronavirüs salgını başta olmak üzere küresel çeşitli krizlerden ötürü araçların üretiminin durması ikinci el piyasasını resmen kökten değiştirdi. Bu durum meydana gelince vatandaşlar ikinci el araçlara daha çok yüklenmeye başladı. Ancak konuya ilişkin sektör temsilcilerinden önemli bir uyarı geldi. Detaylar haberimizde.

İkinci el araç alacaklara sektörün yetkili isimlerinden önemli açıklamalar yapıldı. Ülkemizde ikinci el araç satışının hızlı olduğu Antalya’da satıştan sonra yaşanabilecek sıkıntılara karşı sektör temsilcisi İbrahim Kocademir önemli uyarılarda bulundu. Kocademir, yaptığı açıklamasında çok sayıda dolandırma vakasının yaşandığını ifade ederek “İnternet üzerinden yetkisiz satış yapan kişiler ve kayıt dışı alım satan yapan kişilere mutlaka dikkat etmek gerekiyor” dedi.

SAHTE RAPORA DİKKAT

Araç fiyatlarının yükseldiği bu dönem içerisinde satışlarda pek çok dolandırıcılık yönteminin olduğunu söyleyen Kocademir sözlerine “İnternetten uygun fiyatlı bir araç göstererek ya da piyasa fiyatının çok altında bir aracı satışa çıkararak olmayan bir araç üzerinden kaparo alanlar da var, sahte ekspertiz raporu ile çok büyük kazalar yapmış araçları kazasız diye satanlar da var. Vatandaşlarımıza çok dikkatli olmalarını ve satış yapan firmadan mutlaka kayıtlı olduğuna dair yetki belgelerini istemeli” şeklinde devam etti.

KESİNLİKLE UZAK DURULMASI GEREKİYOR

Yetkisi olmayan ikinci el galericilerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini söyleyen Kocademir, şunları da altını çizerek aktardı:

“İbrahim Kocademir, “Araç almak isteyen vatandaşlarımız mutlaka alacakları arabalarda TSE belgesi olan bir firmadan ekspertiz raporu almalılar. Ayrıca vatandaşlarımız yetkisiz ve belgesi olmayan birinden alacakları bir aracı mutlaka görmeliler. Böyle bir araca görmeden kesinlikle kaparo ödememeliler. Kayıt dışı bir yerden alınacak bir aracın kesinlikle garantisi olmayacaktır. Bu yüzden güvenilir ve kayıtlı bir satıcı ile görüşmeliler. Şu anda ikinci el araç piyasasındaki hareketlilikten dolayı ortaya çıkan fırsatçılara şans tanınmamalıdır”