Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Kimliği olan herkes dikkat! Bakan Soylu duyurdu: Türkiye geneli bugün yeni dönem başladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘T.C. Kimlik Kartına E-imza Yükleme’ lansmanına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında işlemlerin 81 ilde 200 merkezde yapıldığını belirtti ve elektronik imzaların yeni kimlik kartlarına nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri, nüfus ve vatandaşlık işleri kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro genel müdürlüklerinden; yükleme imkanına kavuşulduğu belirtildi.

SİSTEM TEST EDİLDİ

‘T.C. Kimlik Kartına E-imza yükleme’ lansmanı Beşiktaş’ta bir otelde gerçekleştirildi. Lansmana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda davetli katılırken T.C. Kimlik Kartına nüfusmatikler aracılığıyla E-imza’nın yüklenmesini sağlayan uygulamanın tanıtıldığı lansmanda, Maslak’taki bir banka ve Üsküdar İlçe Nüfus Müdürlüğüne canlı olarak bağlanılarak sistem test edildi. Bununka beraber açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu sistemin 10 Ocak’tan itibaren kullanıldığını belirterek bugünden itibaren 81 ilde 200 noktada e-imza yükleme işleminin başlatıldığını ifade etti.

BUGÜN YENİ DÖNEM BAŞLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarında ‘Sıfır mola’ anlayışına değinerek şöyle devam etti:

“Sıfır mola anlayışıyla ürettiğimiz önemli bir hizmeti kamuoyuyla paylaşmak için huzurlarınızda bulunuyoruz. T.C. kimlik kartlarına elektronik imza sistemi yüklemesi çalışmamızı tamamladık. Başta da ifade ettiğim gibi 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulamaya başladık. Bu sayede elektronik imzalarımızı, yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri, nüfus ve vatandaşlık işleri kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro genel müdürlüklerinden; yükleme imkanına kavuşmuş oluyoruz.

KULLANICI YAKLAŞIK 6 MİLYON

Halihazırda 81 ilde 200 noktada e-imza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir. 2021 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de elektronik imza kullanıcı sayısı yaklaşık 6 milyondur. Bizim bu yeni sistemimizde süreç bu taraftan da başlamıştır. Bir nevi pilot dönem olarak gördüğümüz bu dönemin ardından, inşallah bu tanıtım programından sonra bu sayının hızla artmasını bekliyoruz. Dolayısıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet sayısının artırılmasını da sağlamayı umuyoruz”