Editörün SeçtikleriEkonomi

Sosyal Medyaya Bomba Gibi Düştü! Yeni Paralar Yolda! Bakın Hangi Paralar Ceplere Girecek

Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medyaya bomba gibi düşen iddialarda bulundu. Babuşçu paylaşımında halihazırda en yüksek kağıt banknot olan 200 Türk Lirası’nın yerini 500 TL’ye devretmeye hazırlandığını duyurdu. Ayrıca 5 TL’lik madeni para da yolda.

Türkiye’deki yüksek enflasyon, hayat pahalılığı artarken Türk Lirası da her geçen gün biraz daha değer kaybetmeye devam ediyor. Piyasada şu anda 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL bulunuyor. En büyük madeni para ise şu anda 1 TL. Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu’nun iddiasına göre bu paralara yenilerinin ekleneceği konuşuluyor.

Bugün Alacağınız Her Şey Yarına Göre Ucuz!

Babuşçu, bugün yaptığı bazı paylaşımlarda, “Yüksek enflasyon ortamında bugün satın alınmayan malın fiyatı, gelecekte çok büyük olasılıkla artacak ama gelirler aynı oranda artmayacağından, bugün satın almak her zaman daha kârlı” dedi.

Kağıt 500 TL, Demir 5 TL Geliyor

Babuşçu’nun asıl iddiası ise piyasaya yeni paraların basılacağı yönündeydi. Babuşçu,  “500’lük banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıklar başladı….” paylaşımında bulundu.

Merkez Bankası’nın ‘Zorunlu Karşılık’ Kararı Neyi Amaçlıyor?

Merkez Bankası’nın dün aldığı zorunlu karşılık oranların değiştirilmesiyle ilgili kararı da değerlendiren Şenol Babuşçu, Merkez Bankası;

-Enflasyon artışından tedirginlik duyuyor,

-Cari açıktaki artıştan korkuyor,

-Kredilerdeki artıştan rahatsız oluyor,

-Kur sıçramasından çekiniyor, Onun için ticari kredilere % 10 zorunlu karşılık getirdi.

Teşhis doğru ama reçete yetersiz. Bu durumda politika faizi silahını kullanamıyor. O zaman kredi-mevduat faizlerindeki sınırlamaları kaldırsın. Serbest bıraksın…” paylaşımında bulundu.