Ekonomi

PTT şubesine faturasıyla gidenler, elektrik faturasında 200 TL eksik ödeyebilecek!

Türkiye’de ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar için sosyal devlet anlayışı ile çeşitli bakanlıklar ve kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla destek ve yardım programları düzenleniyor. İhtiyaç sahibi olan, dar gelirli vatandaşlara sağlanan bu destekler, vatandaşların ekonomik ve sosyal olarak desteklenmesini amaçlıyor. Türkiye’de bu tür destek ve yardım uygulamaları genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda bakanlık, “Elektrik Tüketim Desteği” ismi ile binlerce kişiyi yakından ilgilendiren bir destek programı daha sunuyor. Bu destek elektrik faturalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması anlamına geliyor. İşte detaylar…

Elektrik Tüketim Desteği

Şimdilerde havalar ısınmaya başladı ancak geçtiğimiz aylarda Türkiye’de soğuk havayla birlikte gündemin en yoğun maddelerinden biri elektrik ve doğalgaz faturaları olmuştu. Her ne kadar havalar ısınmaya başlamış olsa da fatura derdi hala bitmedi. 3294 ve 2022 Sayılı Kanunlar kapsamında sunulan Elektrik Tüketim Desteği, sosyal devlet anlayışı ile geliştirildi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla yola çıktı.

Kimler Destek Alabilir?

Elektrik Tüketim Desteklerinden ihtiyaç sahibi 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar, EVEK kapsamında yer alanlar, muhtaç asker aileleri, öksüz/yetim ve asker çocuğu, şartlı eğitim – şartlı sağlık yardım programında kapsamında yer alanlar, çoklu doğum yardımı ve kronik hasta yardımı programında yer alanlar, engelli aylığı, yaşlı aylığı, engelli yakını aylığı, silikozis aylığı alanlar bu yardımlarından yararlanabiliyor.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Bakanlığın sunduğu Elektrik Tüketim Desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, kimlik ve faturalarıyla en yakın PTT şubesine gidebilir. Bu kapsamda nakit ödemesi yapılmaz ancak faturanın bir kısmı ödenecek tutardan düşülür. Bu noktada, hane halkı mevcuduna bakılır ve kişi sayısına göre bu destekler sağlanır.