Editörün Seçtikleriİş İlanlarıÖzel Sektör İş İlanları

7 bin 500 TL’ye çalışacak ehliyetli şoför aranıyor! Günde 8 saat çalışacak!

Turizm denilince akla gelen şehirlerden biri olan Antalya’da şoför bulunamıyor. Açıklama Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan tarafından geldi. Arslan yaptığı açıklamasında 2 saat üzerinden 3-4 sefere çıkacak 7 bin 500 TL maaşla çalışacak şoför bulamadıklarından şikayetçi oldu.

Başkan Yasin Arslan “2 saat üzerinden 3-4 sefere çıkacak ve 7 bin 500 TL maaşla çalışacak şoför bulamıyoruz” açıklamasında bulundu. Detaylar haberimizde..

Yaz sezonunun resmen başlaması ile birlikte Antalya’da hareketli günler yaşanıyor. Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, konuyla ilgili konuşarak otobüs esnafının zor günlerini belirtti.

HALKIMIZIN TOPLU TAŞIMAYA YÖNELMESİNİ İSTİYORUZ

Antalya trafiğinde ciddi anlamda yoğunluk olduğunu söyleyen Arslan şunları söyledi:

“Pandemi ile birlikte insanlar özel araçlarına yöneldi. Vatandaşların özel araçlarında da şuan inmesi pek mümkün görünmüyor. Bizim yolcuların verilerinden biz bunları takip ediyoruz. Pandemi öncesinde 380 bin yolcu taşırken şuan 240 bin bandında yolcu taşıyoruz. Bu gelir ve giderimizi karşılamıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek bu konuda bize desteklerini sağlıyor. Şuan çalıştırmış olduğumuz araç sayısına göre bizim 500 bin yolcu taşımamız gerekirken, 240 bin yolcu taşıyoruz. 260 bin atılı duran kapasitemiz var. Halkımızın toplu taşıma araçlarına yönlenmesini istiyoruz”

KALAN 11 BİN TL YETMİYOR

Arslan açıklamasının devamında gelen zamlar sebebiyle kalan 11 bin TL’nin şoför maaşlarına ve giderlerine yetmediğini şu şekilde belirtti:

“İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlere baktığımız zaman 12 metre araçlar günlük ortalama günde bin yolcu taşıyorlar. Bizde ise bu rakam çok düşük. Akaryakıta gelen ciddi zamlar nedeni ile araçlarımız aylık 50 bin TL yakıt tüketiyor. 60 bin TL ciro yapıyoruz. Bu 11 bin TL kalan para şoför maaşına ve giderlerine yetmiyor. Ciddi anlamda sıkıntı içerisindeyiz”

BAYRAMDAN SONRA YENİ ZAM TALEBİNDE BULUNACAĞIZ

İstanbul’da ulaşım ücretinin 7,60 TL olduğunu hatırlatan Başkan Arslan, Antalya’da ücretin 6,70 TL olduğunu söyleyerek, “Bizde şu an 6 TL 70 kuruş oldu. Biz de aynı işi yapıyoruz. Biz daha fazla kilometre yapıyoruz. Onlardan daha az yolcu taşıyoruz. Bayramdan sonra yeni zam talebinde bulunacağız” dedi.

7 BİN 500 TL MAAŞLA ŞOFÖR BULAMIYORUZ

Arslan, konuşmasına devam ederken, 7 bin 500 TL maaşla şoför bulamadıklarını, “Turizm ve ilçe taşımacılığı da var. Yaz sezonu başladı. Turizmde bulunan arkadaşlarımızın da şoför ihtiyacı var. Onlar da 7 bin TL eleman bulamıyorlar. Bizim de aynı zamanda şehir içinde çalışacak olan ihtiyacımız devam ediyor. Bu yaz döneminde her zaman böyle olmuştur. Şoför anlamında ciddi sıkıntımız var. 7 ile 7 bin 500 TL arasına bir ücret veriyoruz. Şoförlerimize isteyene maaş isteyene de günlük 250 TL veriyoruz. Çalışmak isteyenler bize başvuru yaptığı zaman bakıyoruz, şartlar el veriyorsa alıyoruz. Araçlarımız günlük 3-4 sefer yapıyor. Her sefer 2 saat sürüyor. Onun dışında boş zamanlarında özel işleri olanlar işlerini yapıyor. Araç üzerinde çalışılan saat 8 saati geçmiyor. Çalışmak isteyenler E sınıfı ehliyeti SCR belgesi olması gerekiyor. Önce uyuşturucu testi yapıyoruz. Sonra da arkadaşların yanında test sürüşlerine çıkıyor. Uygun olursa işe başlıyor. Paraya ihtiyacı olan buyursun gelsin bekliyoruz” şeklinde söyledi.