Editörün SeçtikleriEkonomi

İçki Grupları Peş Peşe Zam Haberlerini Duyurdu! İşte Rekor Zamlı Yeni Fiyat Listeleri

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ,rakı, viski, votka, rom, şarap, brendi ve liköre gelen zamları paylaştı. İçki gruplarının peş peşe zam haberlerini duyuran Aybaş uygulanacak zamlı listeleri de paylaştı.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından viski, votka, rom, şarap, brendi ve liköre gelen zamları paylaştı. Aybaş, Pernod Ricard Türkiye grubunun zamlarını Twitter hesabından paylaştı. Buna göre yeni zamlar 16 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak. 2022 başında yüzde 40’ın üzerinde zam gelen içkilere yüzde 15 ile yüzde 40 arasında yeni bir zam daha gelmesi bekleniyordu. Zammın, ramazan bayramının sonrasında raf fiyatlarına yansıyacağı öngörülüyordu.

Yüzde 40 Oranında Zam

Mey Diego firmasının attığı mesaj paylaşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu  (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, “15 Mayıs 2022 tarihinde tüm ürünlerde zam geçişi olacaktır. Zam oranı rakı, votka ve viskilerde yüzde 15 ile yüzde 20, şaraplarda ise yüzde 35 ile yüzde 40 oranında geçmesi beklenmektedir” dendiğini belirtmişti.

Bunlar Zam Değil Yeme İçme Kültürüne Yapılan Yasaksız Müdahale

Aybaş twitter hesabından yaptığı açıklamada “ZAM!!! Mey Diego firmasının attığı mesaj 15 Mayıs 2022 tarihinde tüm ürünlerde zam geçişi olacaktır. Zam oranı Rakı, votka ve viskilerde yüzde 15 ile yüzde 20, Şaraplarda ise yüzde 35 ile yüzde 40 oranında geçmesi beklenmektedir. Bunlar zam değil yeme içme kültürüne yapılan yasaksız müdahale” demişti.

Zamlı Listeler Paylaşılacak Demişti

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği başkanı Erol Dündar ise geçen günlerde yaptığı açıklamada, “5 ya da 6 Mayıs’ta ortalama yüzde 15 zamlı liste yayımlayacaklar. Pazarda en büyük paya sahip firma bu oranları açıklayacak. Ardından diğer markaların da zam açıklamaları gelecektir” demişti.

Bu zamların ‘maliyet zammı’ olduğu belirtilirken Haziran-Temmuz aylarında da, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aksi yönde bir kararı yayımlanmaz ise, içkilere bir de ÖTV zammının gelmesi söz konusu olacak.

Aybaş’ın paylaştığı zamlı ürünlerin yeni fiyat tablosu şu şekilde: