Ekonomi

Elektrik faturası yüksek gelenler PTT’ye giderek indirim hakkını kullanabilecek!

Son dönemlerde enflasyondaki hızlı artışla birlikte temel gıda ürünlerinden akaryakıta, market ürünlerinden elektrik ve doğalgaza kadar birçok kaleme yüksek oranlı zamlar yansıdı. Gelen zamlar sonrası yeni tarifeyle birlikte yüksek meblağlarda elektrik faturası ödemek zorunda kalan vatandaşlar, bu giderlerini azaltmanın yollarını aramaya başladı. Türkiye’de, elektrik faturası yüksek gelen vatandaşların, bu masraflarını azaltabilmeleri için çeşitli yollar bulunuyor. Bu yolları uygulamaya koyan vatandaşlar, elektrik faturalarında indirimli tarifeler ile ödemeler yapabiliyor. İşte detaylar…

Bakanlık Elektrik Destek Ödemelerine Başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, elektrik faturaları ile ilgili olarak çalışmalar başlattı ve uzun bir süredir bu çalışmalar titizlikle yürütülmeye devam ediyor. Bakanlık tarafından elektrik faturalarında indirim destekleri sunulurken, bununla birlikte kömür ve doğalgaz ödemelerinde de çeşitli yardım ve destekler bulunuyor. Bu kapsamda, elektrik faturaları yüksek gelen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, PTT şubelerine giderek elektrik faturalarındaki indirimlerden yararlanabiliyor. Bunun için vatandaşların elektrik faturaları ve kimlikleriyle birlikte en yakın PTT şubesine gitmesi gerekiyor. Ancak bu noktada destekler nakit olarak verilmiyor, bunun yerine destek tutarı faturadan düşülüyor.

Kimler Elektrik Desteğinden Yararlanabilir?

Elektrik desteğinden her vatandaş yararlanamıyor. Bu kapsamda eşi vefat etmiş olan ve düzenli geliri olmayan kadın vatandaşlar, öksüz ve yetim kalan ya da asker çocuğu olarak destek ödemelerinden yararlanan vatandaşlar, ihtiyaç sahibi olduğunu beyan edebilen vatandaşlar, kronik hastalığı olan ve bakıma muhtaç vatandaşlar, sağlık ve eğitim programlarından yararlanan vatandaşlar elektrik faturası desteklerinden yararlanabiliyor. Bu şartlara uyum sağlayanlar, elektrik faturaları ve kimlikleri ile PTT şubelerine giderek indirim talebinde bulunabiliyor. Yapılan inceleme sonucu şartlara uygun olan vatandaşların faturalarına elektrik desteği kapsamında indirim yansıtılıyor.