Genel

2022 Yılı Pasaport Yenileme Evrakları Nelerdir?

2022 yılı pasaport yenileme evrakları ile pasaport yenileme işlemi gerçekleştirilir. Kişilerin pasaport sürelerinin bitmesi durumunda pasaport geçerliliğini kaybeder. Tekrar pasaportun geçerli ve aktif olabilmesi için kişinin başvuru yapması gerekir. Başvuru yapılabilmesi için pasaport yenileme evrakları istenir. Pasaport yenilemek için gerekli evraklar:

 • Kişinin halen kullandığı pasaport
 • Kişinin kimliği
 • Kişiye ait biyometrik fotoğraf
 • Pasaport yenileme için gereken ücretin ödendiğini gösteren dekont
 • Kişiye ait parmak izi
 • 18 yaş altı bireyler için muvafakatname

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Pasaport yenileme işlemi birkaç işlemin gerçekleşmesiyle oluşur. Kişi pasaportun süresinin bitmesi durumunda 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl veya 4 yıldan fazla gibi süreleri tercih ederek uzatabilir. Kişi pasaport yenileme işlemi için ilk önce randevu almalıdır. Randevuyu kişi ister yüz yüze veya online şekilde alabilir. Randevu alınmasının ardından kişi pasaport yenilemek için gerekli olan evrakları hazırlamalıdır. Ardından pasaport yenileme ücretini ilgili birime ödemelidir. Son işlem olarak randevu alınan tarihte pasaport yenileme işlemi için ilgili kuruma müracaat ederek işlem gerçekleşir.

2022 Yılı Pasaport Yenileme Ücretleri Nasıldır?

2022 yılı pasaport yenileme ücreti ödenmesi gerekir. Kişi pasaportun süresinin bitmesi durumunda pasaport tekrar aktif hale getirmek için pasaport yenileme evrakları doğrultusunda belirlenen belgelerin hazırlanması durumunda gerekli ücretin ödenmesi gerekir. Kişi pasaport yenileme işlemi için harç ücreti ve defter ücreti ödeme zorunluluğu mevcuttur. Kişinin ödeyeceği harç ve defter ücreti aylık ve yıllık olarak ücret değişir. 2022 yılı ödenmesi gereken ücretler:

 • 6 ay sürede, harç ücreti 309,40 TL, defter ücreti 225,00 TL, Toplam ücret 534,40 TL
 • 1 yıl sürede, harç ücreti 452,30 TL, defter ücreti 225,00 TL, Toplam ücret 677,30 TL
 • 2 yıl sürede, harç ücreti 738,40 TL, defter ücreti 225,00 TL, Toplam ücreti 963,40 TL
 • 3 yıl sürede, harç ücreti 1.049 TL, defter ücreti 225,00 TL, Toplam ücreti 1.274 TL
 • 3 yıldan fazla sürede, harç ücreti 1.478,30 TL, defter ücreti 225,00 TL, Toplam ücreti 1.073,30 TL

Pasaport Yenileme Randevusu Nerede Gerçekleşir?

Pasaport yenileme işlemleri için randevu alınması gereklidir. Kişi randevu almadan bitmiş olan pasaport süresini tekrar aktif hale getiremez. Pasaport yenileme randevusu Nüfus Müdürlükleri, internet sitesi ve telefonda görüşme olarak üç farklı şekilde gerçekleşir. Kişi bulunduğu bölgede yer alan Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ederek randevu alabilir. İkinci bir seçenek olan 199 çağrı merkezi üzerinden kişi talebini ileterek randevu oluşturabilir. Üçüncü bir tercih olarak online ortamdan randevu oluşturulabilir. Kişi https://randevu.nvi.gov.tr/  adres aracılığıyla kendisi randevu oluşturabilir. Kişi şu adımları gerçekleştirmelidir.

 • Siteye giriş yapıldıktan sonra pasaport türü seçilmelidir.
 • Daha sonra ekranda istenilen bilgiler doldurulmalıdır.
 • Kişi işleme devam etmek için Nüfus Müdürlüğünü seçmelidir.
 • Son olarak kişi randevu almak istediği tarihi ve saati seçmelidir.

Pasaport Yenileme Ücreti Nereye Ödenir?

Pasaport yenileme ücreti birçok yerde ödeme gerçekleşebilir. Kişi pasaport yenileme için harç ve defter ücretini bağlı bulunduğu bölgeye ait Vergi Dairesi Müdürlüğüne, PTT şubelerine ve anlaşmalı bankalara ödeme gerçekleşebilir.

2022 Yılı Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

2022 yılı pasaport süresi uzatma işlemi pasaport yenileme işlemi ile aynı şekilde gerçekleşir. Kişinin pasaport yenileme işlemi için gerçekleşen her işlem pasaport uzatma ile aynı doğrultadır. Pasaport uzatma işlemi için kişi ilk önce online veya yüz yüze randevu almalıdır. Kişi randevu aldıktan sonra pasaport yenileme evrakları için istenen belgeleri hazırlamalıdır. Gerekli evrakların hazırlanmasının ardından kişi gereken ücreti ödemesi gerekir.