Ekonomi

Çiftçilere Tarımsal Destek Kapıda. Kimler Tarımsal Destek Alabilir? Beklenen Açıklama Geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, mazot-gübre desteğinin birleştirildiğini ve dekara 11 lira destek verileceğini bildirdi.

Bakan Faruk Çelik, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tarımsal desteklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında “Mazot-gübre desteği birleştirildi. Dekara 11 lira destek verilecek” ifadesini kullanan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

“2017 yılında buzağı desteği olarak 350 TL/baş, soy kütüğüne 500 TL verilecek. Sütte kalite/pazarlama, soğutulmuş ve regülasyon desteği ödenecek. Su kısıtı olan yerlerde mercimek ve nohut için fark ödemesi desteğine; fiğ, macar fiği, mürdümük için yem bitkileri desteğine yüzde 50 ilave destek ödenecek.” dedi.

2017 yılında birliklere ödenecek hizmet bedelleri arttırılarak örgütlülüğün desteklenmesine devam edilecek ve 2017 yılında birlikler üzerinden ödenen hayvancılık desteklerinin ödemesi üreticilere doğrudan yapılacak.

Fark ödemesine konu ürünlerde dekara verilecek primlerde yeni düzenlemelere gidilerek önemli ölçüde artışlar sağlandı. Bu kapsamda kilogram başına verilen 65 kuruş olan kütlü pamuk fark ödeme desteği 75 kuruşa çıkarıldı. Ayçiçeği 30 kuruştan 40 kuruşa, soya fasulyesi 50 kuruştan 60 kuruşa, kanola 40 kuruştan 50 kuruşa, aspir 45 kuruştan 55 kuruşa, zeytinyağı 70 kuruştan 80 kuruşa ve çay 12 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Kuru fasulye, nohut ve mercimek ise 20 kuruştan 30 kuruşa çıkarıldı.”

AA