Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Salmonella krizi sonrasında dikkat! Bayram çikolatasında da salmonella .. Bayramınız zehir olmasın!

Geçtiğimiz günlerde Avrupa ülkelerini sarsan Salmonella krizi sonrasında Ramazan Bayramı için uyarılar peş peşe geldi. Buna göre Ramazan Bayramı için çikolata alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar tek tek açıklandı. Bayramınızın zehir olmaması için bu noktalara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor..

Kinder’in Salmonella krizi ile anılmasından sonra ülkemizde yakın zamanda kutlanacak olan Ramazan Bayramı’nda şeker ve çikolata uyarısı yapıldı.

Uzmanlar, bayramın olmazsa olmazı çikolata, şeker ve lokum gibi birtakım tatlıları satın alırken dikkatli olmak konusunda uyarılarını peş peşe sıralıyor. Açıklama Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdussamed Boyu tarafından yapıldı.

Boyu, yapmış olduğu açıklamasında, “Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber insanlar çeşit çeşit şeker, çikolata ve lokum gibi ürünler satın almaya başladı. Ancak bayram şekeri ve çikolatası satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var” dedi.

Uzman isim açıklamasında, “Sağlığınız için kaliteli çikolatayı tercih etmelisiniz” diyerek sözlerine “Son günlerde ünlü bir çikolata markasındaki salmonella krizi, güvenilir markalarda da tehlike olabileceğini gösterdi.  O nedenle aldığımız ürünler konusunda çok dikkatli olmamız gerekir” şeklinde devam etti.

BAYRAMINIZ ZEHİR OLABİLİR

Kakao, salmonella konusunda riskli bir üründür bu sebeple çikolatanın en önemli hammaddesi olan kakaodan oluşabilecek bir bulaşma tüm bayramı zehir edebilir.

Dolayısıyla çikolata üreticilerinin ve bakanlığın bu dönemde çikolata ürünlerinin hepsinde salmonella analizi sıklığını artırması faydalı olacaktır. Bayramlarda en çok tüketilen ürünlerden olan çikolatada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri; çikolata ve kokolin ayrımıdır. Ürünü alırken çikolata ve kokolin ayrımına dikkat edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÇİKOLATA DİYE ALDIĞINIZ KOKOLİN OLABİLİR

Çikolatanın kakao ve gerçek çikolata yağıyla birlikte üretilen sağlıklı ve lezzetli bir ürün olduğunu ifade eden Boyu, kokolinin ise kakao ve farklı bitkisel yağlar kullanılarak üretilen çikolata benzeri bir ürün olduğunu söyledi.

Kokolinin kalitesi ve fiyatlarının çikolatan farklı olduğunu kaydeden Boyu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçek çikolatanın kalitesi, lezzeti ve fiyatı her zaman kokolinden daha yüksektir. Çoğu tüketici, iki ürün arasındaki farkı bilmediği için maalesef fırsatçılar tarafından kandırılmaktadır. Dolayısıyla uygun fiyatlı çikolata sandığınız ürünlerin kokolin olma ihtimali çok yüksek.

Çikolata ile kokolin ayrı ürünlerdir; ikisi de uygun koşullarda üretildiğinde tüketilmesinde sakınca olmayan ürünlerdir ancak tüketici satın alacağı ürünün ne olduğunu bilerek, etiket bilgilerini kontrol ederek bilinçli bir tercih yapabilmelidir.

Yoğun tüketim olduğu için sadece bayram dönemlerinde uygunsuz şartlarda üretim yapan birçok merdiven altı firma, kokolin üretiminde, yüksek erime noktasına sahip, trans yağ içeriği yüksek olan fazla tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına neden olan kalitesiz yağlar kullanmakta ve halkın sağlığını riske atmaktadır. Bu tür yağların kullanıldığı ürünler yendiğinde ağızda mumsu bir tat bırakmaktadır. Gerçek çikolata oda sıcaklığında bile yumuşar, elde tutulduğunda kendiliğinden kısa süre sonra erir. Bu açıdan çikolata alırken öncelikle etiketinin iyi incelenmesi, etiket bilgilerinden emin olunduktan sonra tercihin yapılması gerekiyor.

Çikolataların depolama sırasındaki sıcaklığı değiştiğinde çikolatanın içerisindeki parlak görüntüyü veren yağlar erir. Bu durumda yüzeye çıkan yağların katı hale gelip beyaz bir görüntü oluşturmasını yani “çiçekleme” dediğimiz durumu doğurur. Bu da kalite açısından ürünün kusurlu olmasına neden olur, dolayısıyla çikolataların görünümü parlak olmalıdır ve üzerinde beyazlama olmamalıdır.

ÇİKOLATA KUTUSUNA DİKKAT

Boyu çikolata alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları açıklarken, “Bazen ambalajda bu izinlerin olduğu bölgeye etiket yapıştırılabiliyor. Ürünü alan kişi ürünün ambalajını kontrol etmeli, delik ve yırtık olmadığından emin olmalı. Çikolata ambalajı ürünü tamamen sarmalıdır. Çikolata alırken bu durumları göz önünde bulundurmak sağlık için önemlidir” ifadesini kullandı.