Editörün SeçtikleriEkonomi

Asgari ücrete temmuz ayında ikinci zam çağrısı! 1 Mayıs’ta müjde mi gelecek? 1 Mayıs’ta ne müjdesi gelecek?

Son günlerin en sık  merak edilen soruların başında asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği bulunuyor. Milyonlarca çalışan asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Konuya ilişkin Hak-İş harekete geçti. Genel Başkanı Mahmut Arslan komisyonun Aralık ayında toplandığı gibi Temmuz ayında da toplanmasını ve enflasyon üzerinden zam yapması gerektiğini belirtti.

Milyonlarca çalışanın gözleri maaşlara gelecek zam açıklamasında. Temmuz ayından itibaren ara zam bekleniyor. Başkan Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun temmuz ayında toplanmasını ve enflasyon üzerinden yapması istediklerini söyledi.

ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ

Arslan, asgari ücretle ilgili şunları söyledi:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonunun en fazla 2 yıl içinde toplanması gerekiyor. Dolayısıyla en azı yok. Yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında da toplanabilir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanmasını, yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel bir düzenlemeyle yine enflasyonun üzerinde bir artışın asgari ücrete sağlanmasını istiyoruz. Ancak bununla birlikte bir talebimiz de olmazsa olmaz. Gerek kamu gerek özel sektördeki toplu sözleşmelerle elde ettiğimiz ücretlere yeni belirlenecek asgari ücret oranında zam yapılmasını istiyoruz.”

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR ZAM HAKKANİYETLİ OLUR”

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu, aralık ayında asgari ücreti belirlerken bir kısım kriterlere bakıldı. Bu kriterlerin yanı sıra siyasi irade de işin içine girerek enflasyonun üzerinde zam verilerek yeni asgari ücret belirlendi. Aynı yaklaşımın temmuz ayına geldiğimiz zaman 6 aylık enflasyon artışı dikkate alınarak onun üzerinde bir zamla yeni asgari ücretin belirlenmesinin hakkaniyetli olduğunu düşünüyoruz.”

BAKAN BİLGİN’İN ‘1 MAYIS MÜJDESİ’ AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 1 Mayıs’ta müjde vereceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Arslan, Bakan Bilgin’in müjdesini kendisinin de merak ettiğini söyledi.