Ekonomi

Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak? Bakan Vedat Bilgin açıklamayı yaptı!

Aralık 2021 döneminde, yapılan toplantılar sonrası asgari ücrete uygulanacak olan zam tutarı belirlendi ve ardından 3 Ocak 2022 itibariyle, 6 aylık enflasyon verilerinin elde edilmesinden sonra memur ve emekli maaşlarına da zamlar yansıtıldı. Böylece en düşük emekli maaşının 2.500 TL olmasına karar verilirken, TÜİK 2022 yılının ilk 3 aylık enflasyon verilerini de açıkladı. Yılda iki kez zam uygulanan emekli maaşlarına, 2022 yılında Temmuz ayında bir kez daha zam yansıtılacak. Bu zam içinse TÜİK’in açıklayacağı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verileri beklenecek. Ancak açıklanan enflasyon verileri, Temmuz’da emekli maaşına ne kadar zam uygulanacağı konusunda detayların da belli olmasını sağladı. İşte detaylar…

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan enflasyon zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. En düşük emekli maaşının çok ciddi oranlarda yükseleceğini belirten Bakan Bilgin, emeklilerin enflasyona karşı maddi anlamda çok daha güçlü olacağını ifade etti. Son dönemlerde artan enflasyon verileri nedeniyle alım gücü iyice zayıflayan emekli vatandaşlar, Temmuz ayında tatmin eden bir oranda maaşlara zam uygulanmasını bekliyor. Bakan Bilgin de bu kapsamda yaptığı açıklamalarla heyecan yarattı.

Bakan Bilgin’den “Sürpriz” Açıklaması

Bakan Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada emeklilere bir sürpriz olacağını ifade etti. Ancak emekli maaşlarına zaten mevzuat gereği yılda iki kez Temmuz ve Ocak aylarında zamlar yansıtılıyor. Birçok vatandaş Bakan Bilgin’in bu açıklamasını, zammın sanki bir lütufmuş gibi sunuluyor olmasını belirterek eleştirdi. Ancak yine de Bakan Vedat Bilgin’in açıklamaları, emekli maaşlarında vatandaşları memnun edecek bir zammın yolda olduğuna işaret ediyor. Memur ve emekli maaşına uygulanacak olan zam oranı, Haziran ayı enflasyon (toplamda 6 aylık enflasyon) verilerinin de açıklanması ile belli olacak.