Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Son dakika gizemli hepatit Türkiye’de!

Gelen bir son dakika haberine göre gizemli hepatitin Türkiye’de görüldüğü duyuruldu. Açıklama Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından yapıldı. Ceyhan yaptığı açıklamasında gizemli hepatitin hastane kayıtlarına bakarak Türkiye’de görüldüğünü belirtti. Detaylar haberimizde..

Son dönemlerde Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok sağlık örgütünün peş peşe uyarılarda bulunduğu gizemli salgının ülkemizde görüldüğü duyuruldu. Gizemli hepatit vakalarıyla ilgili açıklama yapan Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

“Bu tablo çıkınca kayıtlarımıza baktım, 2 tane nedeni bilinmeyen ve servise yatacak kadar ağır seyreden hepatit vakası olmuş ama biz adenovirüsü şimdiye kadar sağlıklı bir çocuğun hepatitinde taramıyorduk”

TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gizemli hepatitle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ceyhan, gizemli hepatit hastalığının ülkemizde görüldüğünü söyleyerek, “Türkiye’de de bu tip vakalar görüyoruz. Bu tablo çıkınca kayıtlarımıza baktım, 2 tane nedeni bilinmeyen ve servise yatacak kadar ağır seyreden hepatit vakası olmuş ama biz adenovirüsü şimdiye kadar sağlıklı bir çocuğun hepatitinde taramıyorduk. Nedenleri içinde adenavirüs yoktu. Çünkü çok nadirdir” dedi.

BASİT HİJYEN KURALLARINA UYULMASI GEREKİYOR

DSÖ’den AA’ya yapılan yazılı açıklamada, “Kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide ve bağırsakla alakalı belirtileri olan her çocuğun basit hijyen kurallarını uygulaması ve düzenli olarak el yıkaması oldukça önemlidir.” ifadesi kullanıldı.