Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği haber geldi! Asgari ücrete ikinci zam haberi az önce geldi: Maaşlara enflasyon zammı duyurusu

Asgari ücrete sene içindeki 2. zam tartışmaları gündemdeki yerini korurken herkesin beklediği açıklama da yapıldı. Vatandaşlar aldıkları maaşın artan fiyatlar karşısında eridiğinden kaynaklı olarak yeniden zam yapılması talep ediliyor. Vatandaşlar her yeni güne alım güçleri biraz daha eksilerek başlarken Temmuz ayında memur ve emeklilere uygulandığı gibi ikinci bir zammın asgari ücrete de uygulanması talep ediliyor. Bu konu hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ise Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından yapıldı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM İSTENİYOR

Mahmut Arslan, asgarinin temmuz ayında yeniden gözden geçirileceği iddialarıyla önemli açıklamalarda bulundu. Arslan açıklamalarında Asgari Ücret Tespit Komisyonunun en fazla 2 yıl içinde toplanması gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Dolayısıyla, en azı yok. Yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında da toplanabilir. Komisyonun toplanmasını, yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel yine enflasyonun üzerinde bir artışın asgari ücrete sağlanmasını istiyoruz”

DAHA HAKKANİYETLİ OLUR

Mahmut Arslan açıklamalarının devamında asgari ücrete 6 aylık enflasyon düzenlemesi yapılmasını istedi ve şöyle devam etti:

“Gerek kamu gerek özel sektördeki toplu sözleşmelerle elde ettiğimiz ücretlere yeni belirlenecek asgari ücret oranında zam yapılmasını istiyoruz” dedi. Asgari ücrete ne kadar zam yapılması gerektiğine ilişkin olarak ise Arslan, “Komisyon, aralıkta asgari ücreti belirlerken bir kısım kriterlere baktı. Ayrıca siyasi irade işin içine girdi ve enflasyonun üzerinde artış yapıldı. Aynı yaklaşımın, temmuz ayına geldiğimiz zaman 6 aylık enflasyon artışı dikkate alınarak onun üzerinde bir zamla yeni asgari ücretin belirlenmesi hakkaniyetli olur”