Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bilmeden e-Devlette paranız birikti! e-Devletten bakıp paranızı hemen çekebilirsiniz: Hemen bugün hesaplarınıza geçecek

Ülkemizde birçok kişinin habersiz olduğu, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları için e-Devlet’te bulunan bir ödeme alma yöntemi ortaya çıakrken bireysel emeklilik fon paylarının saklandığı kuruluş olan İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. kısaca TAKASBANK, sizlerin de parasını sakladığı bildirildi. Bu biriken tutar ise e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor ve biriken paraları hesabınıza alabilirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılacak? Detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

TAKASBANK’TA PARA BİRİKİYOR

Konu ile ilgili olarak Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının emeklilik şirketlerine ödedikleri katkı payları karşılığı alınan emeklilik yatırım fonları ile hesaplarına yatırılan devlet katkısı fon, adet ve tutar bilgileri TAKASBANK’a işleniyor ve sorgulama işlemleri de yine buradan yapılabiliyor. Ayrıca sistem üzerinden kesilen bireysel emeklilik tutarlarını görebileceğiniz ve paranızı geri alabileceğiniz ifade edildi.

KRİTİK AÇIKLAMA YAPILDI

TAKAS İstanbul sitesi üzerinde bulunan BES butonu ile sisteme katılım sağlanabildiği belirtilirken BES tarafından da bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bireysel Emeklilik Fon Payları Yönetimi Hizmeti; özetle, Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına Takasbank nezdinde alt hesap açılması, bireysel emeklilik fon paylarının oluşturulması, katılımcı alt hesaplarına dağıtımı ve saklanması, devlet katkısı tutar ve fon paylarının katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takibi, katılımcıların fon paylarına ilişkin yetkili mercilerden gelen takyidat taleplerinin işlenmesi ve katılımcılara Takasbank sicil numarası tahsis edilmesi işlemleridir”

PARANIZI BU ŞEKİLDE ALABİLİRSİNİZ

Bu noktada biriken paranızı görmek ve çekebilmek için e-Devlete giriş yaptıktan sonra arama butonuna “TAKASBANK” yazmanız gerekiyor. Ardından Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri kısmına tıklayarak açılan sayfada “BES katılımcı bilgisi bulunamadı” diyorsa alacağınız herhangi bir ödeme bulunmadığı ancak BES’e kayıtlıysanız “Toplu Bakiye Sorgula” kısmı ve oradan “Sorgula”ya tıklayarak BES katılımcılığı süresince sizden kesilen miktarı öğrenebileceğiniz ifade edildi.

Daha sonra ilgili bankayı arayarak e-Devlet’te görünen miktarın tarafınıza iadesini talep etmeniz gerekiyor. Mevcut tutar birkaç iş günü içinde hesabınıza yatmış oluyor.